[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Dráždivý tračník: problém pětiny dospělé populace, převážně žen

Dráždivý tračník, spastický tračník, anebo syndrom dráždivého střeva představuje funkční poruchu motility (pohyblivosti) trávicího traktu, především tlustého střeva. Projevuje se zejména bolestmi břicha různé intenzity, střevním diskomfortem, tj. pocitem nafouknutí, častějšími nutkavými stolicemi (průjmem nebo zácpou), které se objeví krátce po jídle, při chůzi nebo po stresu. Syndromem dráždivého střeva trpí až 20 % dospělé populace, z toho ženy tvoří víc než 80 %.

PROJEVY PORUCHY


Poněvadž jde o funkční poruchu, gastroenterologickým vyšetřením se patologický nebo organický substrát (chorobná změna) nezjistí na trávicím traktu. Avšak vzhledem k podobnosti příznaků s některými závažnými chorobami (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, rakovina tlustého střeva a konečníku, polypy, divertikulóza...) je vždy potřebné důsledné vyšetření zaměřené na vyloučení těchto vážných diagnóz.

Dráždivý tračník se nejčastěji projevuje bolestmi v oblasti tlustého střeva a podbřišku. Bolesti mohou být kolikovité, nebo jsou trvalejšího tupého charakteru a obyčejně je vyvolává příjem potravy, stres, chůze, cestování a podobně. Současně je přítomný pocit nafouknutého břicha, zvýšená plynatost, někdy průjem, jindy zácpa, resp. jejich střídání, stolice bývají v průběhu dne častější. Nutkání na stolici může být naléhavé a může se dostavit hned ráno po probuzení, v době jídla nebo krátce po něm. Po stolici zpravidla nastává úleva, někdy však zůstává pocit neúplného vyprázdnění. Typické pro toto onemocnění bývá zvýšené množství hlenu ve stolici.

Současně se mohou vyskytovat další nespecifické příznaky – úzkost, strach, únava, bolest hlavy, neschopnost soustředit se atd. Psychosociální stresy, emocionální konflikty – ať už doma, v rodině, nebo práci, zejména u lidí s predispozicí k emocionální labilitě, neurózám a depresi – mohou být vyvolávajícím, resp. zhoršujícím, faktorem obtíží.
 
JE TŘEBA ODSTRANIT STRES

V léčbě má rozhodující význam (po předcházejícím vyloučení jiného závažného onemocnění) porozumění a empatie lékaře k pacientovi s cílem získat vzájemnou důvěru, s dostatkem času na objasnění problému a příčiny. Je potřeba pacientovi též objasnit normální fungování střeva a jeho zvýšenou senzitivitu vůči stresu, určitým životním situacím nebo přijímané potravě. Snažit se společně najít a objektivně zhodnotit působení psychického stresu vedoucího k depresivním reakcím. Pomocí psychické podpory a psychoterapie stres minimalizovat, a zabránit tak akutním atakám střevní poruchy.
 
DIETA NENÍ NUTNÁ

Speciální dietní opatření nejsou nezbytná, ale doporučuje se spíš nedráždivá objemná strava s dostatkem vlákniny, určitým omezením tuků a zvýšený přísun tekutin. Příjem potravy má být pravidelný, v klidném prostředí, bez zbytečného spěchu a stresů.
Vhodná je pravidelná přiměřená tělesná činnost, fyzická práce, pohybové aktivity, sport... Z léků se používají v případě křečí na jejich uvolnění spazmolytika, ale všeobecně prospěšná a účinnější se jeví sedativa, anxiolytika, případně antidepresiva, která uklidňují, uvolňují úzkost, strach, napětí a depresivní náladu.
 
PŘÍPRAVKY ENERGY JSOU PŘÍRODNÍ A ŠETRNÉ

Cytosan a Cytosan Inovum
, které jako přírodní antioxidanty a detoxikanty na bázi humátů slouží k celkové hloubkové očistě organismu, zároveň normalizují stolici, ulehčují její transport z tlustého střeva a mají protizánětlivé účinky.

Bylinný koncentrát Regalen svým výjimečným regeneračním a detoxikačním účinkem působí především na okruh jater a žlučníku, upravuje procesy trávení, podporuje metabolické pochody a střevní peristaltiku. Játra a žlučník mají vliv i na duševní a emocionální stav a odolnost vůči stresu, který je zpravidla spouštěčem ataky dráždivého tračníku.

Podpořit zevně účinek Regalenu je možné pomocí jeho párového krému Protektin (případně stejnojmenného mýdla Protektin). Nanáší se masírováním na oblast tlustého střeva, jater, žlučníku a reflexní zóny.

Příznivý vliv na trávicí systém a střevo má také Vironal, který pomáhá při harmonizaci a detoxikaci.

Poruchy nálady, úzkost, strach a psychický stres pomůže zvládnout bylinný koncentrát Stimaral, při jehož užívání nehrozí vznik závislosti. Dobrou prevencí depresivní nálady je i zelený čaj Green Tea – GABA.

Břišní koliku způsobenou spazmy hladkého svalstva tlustého střeva pomáhá uvolnit čaj Chanca Piedra.
Přípravky, které obsahují zdraví prospěšnou vlákninu, a tak zlepšují střevní pasáž i očistu střeva, jsou zelené potraviny – Barley, Chlorella a Spirulina Barley. Patří sem také Probiosan, který zároveň pomáhá upravit přirozenou střevní flóru.

Betafit – nový přírodní přípravek z řady zelených potravin – obsahuje extrakt z červené řepy a kopřivy dvoudomé. Má výrazné detoxikační účinky, podporuje funkci jater a trávicích orgánů, jakož i celkovou psychickou a fyzickou odolnost.

MUDr. Július ŠÍPOŠ

Publikováno: 18. 01. 2016

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 556
Datum zveřejnění Titulek
29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací