[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Andropauza: přechod u mužů

Andropauza neboli climacterium virile (též “mužský přechod”) představuje soubor klinických příznaků a zdravotních změn u mužů starších 50 let. Je jakousi analogií ženského přechodu čili klimakteria, i když příznaky nemusí být až tak viditelné. Stárnutím populace se andropauza stává čím dál více naléhavějším problémem, kterým se společnost musí zabývat, jelikož světová populace stárne (po roce 2050 bude na světě asi trojnásobně víc lidí ve věku 60 let a starších, než tomu bylo před rokem 2000).
 
PROJEVY SNÍŽENÉ HLADINY HORMONŮ

Andropauzu charakterizuje snížená hladina mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon, který se tvoří ve varlatech a je zodpovědný za vývoj mužského pohlaví (díky němu se v pubertě z chlapce vyvine chlap). Zodpovídá za sexualitu, libido, za vývoj mužského ochlupení na těle a tváři, za hloubku hlasu, nárůst svalové hmoty, podporuje krvetvorbu, vyrovnává náladu, zlepšuje paměť a koncentraci. Je nezbytný v průběhu celého života, kvůli jeho kvalitám a početným funkcím.
 
Víme, že hladina testosteronu začíná pozvolna klesat už ve věku okolo 30 let. Avšak významnější pokles nastává právě po padesátce, když se téměř u 10 % mužů projeví klinickými příznaky a při vyšetření hormonu v krvi se zjistí jeho snížená hodnota pod dolní fyziologickou hranicí. Po šedesátce má až 20 % mužů problémy související s andropauzou a s přibývajícím věkem procento narůstá. Samozřejmě to, do jaké míry se příznaky andropauzy rozvinou, závisí i na genetické výbavě (predispozici) každého jednotlivce, od přidružených chorob – obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, kouření, nadměrný příjem alkoholu, stres a podobně.
 
Andropauza se klinicky projevuje poruchami sexuálních funkcí, snížením až ztrátou libida, sníženou erekcí, nedostatečnou tvorbou spermií a ztrátou plodnosti. Nedostatek testosteronu způsobuje i postupnou ztrátu svalové hmoty, ochlupení, atrofii kůže, může docházet k řídnutí kostí – osteoporóze, ke vzniku anémie – chudokrevnosti. Tuk se v těle tvoří a ukládá ve zvýšené míře. Objevují se poruchy nálady, podrážděnost, sklon k depresím a samotářství, nezájem o partnerku a společenský život, zhoršuje se paměť, spánek bývá přerušovaný, snižuje se duševní i fyzická výkonnost. Několikanásobně vzrůstá riziko vzniku chorob souvisejících s arterosklerózou – srdeční infarkt, mozková mrtvice, poruchy metabolismu cukrů a tuků – diabetes mellitus, obezita, dyslipidemie, ale i riziko vzniku rakoviny, osteoporózy, anémie. Zejména pokud se snížená hladina testosteronu neřeší.
 
 
ANDROPAUZA NENÍ NEMOC, ALE LZE JI LÉČIT

Bohužel, jen asi 10 % mužů s projevy andropauzy najde odvahu navštívit lékaře.
Andropauza potvrzená sníženou hladinou hormonu v krvi se řeší jeho substitucí, tj. podáváním testosteronu ve formě tablet, injekcí nebo kožních krémů, případně náplastí. Většina mužů, kteří se pro ni rozhodnou, upřednostňuje injekční aplikaci, protože je nejpohodlnější (injekci stačí podávat jednou za tři měsíce). Podávání hormonu indikuje odborný lékař – urolog, androlog, případně sexuolog, řídí se podle hladiny hormonu v krvi. Vyšetření nejsou náročná ani bolestivá, proto obavy z návštěvy lékaře nejsou na místě. Je třeba si jen uvědomit, že andropauza není choroba, ale pouze projev stárnutí, který se dá úspěšně zvládnout.
Samotný hormon testosteron se nedá nahradit žádnými doplňky výživy. Avšak v prevenci a zmírnění klinických projevů andropauzy a při snižování rizik vzniku onemocnění souvisejících s andropauzou, resp. stárnutím mužského organismu, se osvědčily přírodní přípravky Energy.
Svůj nezanedbatelný význam má i zdravý životní styl a pravidelná životospráva s vystříháním se škodlivin, jako je kouření, nadměrné pití alkoholu, přejídání se, zejména nadměrné konzumování kalorických, sladkých a mastných jídel. Rovněž důležitý je pravidelný přiměřený pohyb, relaxace v přírodě, hobby a aktivity, při kterých psychika pookřeje. Je potřebný dostatek odpočinku a spánku.
 
 
ENERGY PŘÍPRAVKY ORGANISMUS PODPOŘÍ

Bylinný koncentrát Korolen harmonizuje asi nejvíc “zkoušený” srdečně-cévní a centrální nervový systém. Zároveň tělo účinně detoxikuje, zlepšuje okysličení srdce, mozku a ostatních orgánů.

Vyrovnávat výkyvy nálady, a tím zlepšovat i fyzickou výkonnost pomáhá bylinný koncentrát Stimaral. Příznivě působí na oblast psychiky, stimuluje bez potřeby kofeinu a není návykový. Pomáhá organismu přizpůsobit se novým podmínkám, odolávat stresu, zlepšovat paměť a smyslové funkce, jako je zrak a sluch. Pomáhá též při impotenci, zejména pokud je spíše psychického původu. Stimaral se může užívat současně s Korolenem. Buď tak, že je každý druhý den střídáme, nebo bereme oba denně (Stimaral zpravidla ráno a Korolen v poledne a večer).

Bylinné koncentráty Renol a King Kong se uplatní při detoxikaci těla, pomohou při regeneraci pohybového aparátu, osteoporóze, zlepšování stavu kosterního svalstva, při odbourávání přebytečného tuku, mají příznivý vliv na močopohlavní systém.

Přípravky s obsahem jinanu dvoulaločného Revitae a Celitin pomáhají odstranit projevy stárnutí, příznivě působí na cévy, pomáhají je rozšiřovat a čistit, čímž se podpoří prokrvení důležitých orgánů – zejména mozku. Zlepší se paměť a soustředění.

Fytomineral je koloidní roztok minerálů, které jsou potřebné pro správný průběh biochemických pochodů v organismu, pro tvorbu enzymů, regulaci hormonální činnosti a detoxikaci. Mnohé z těchto výjimečně dobře se vstřebávajících minerálů tělo využívá na regeneraci kostry, vlasů, nehtů, pro prevenci osteoporózy, cukrovky. Příznivý vliv na projevy andropauzy a související symptomy stárnutí mají i přípravky Vitamarin, Skeletin, Vitaflorin, Barley juice a z léčivých čajů Energy zejména Smilax officinalis, Tribulus terrestris, Lycium chinense a Green Tea – Gaba.

MUDr. Július ŠÍPOŠ

Publikováno: 08. 11. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 554
Datum zveřejnění Titulek
16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

28. 01. 2020
Imunosan – vítěz nad streptokoky

Obsah pouze pro členy

11. 12. 2019
Vyhlášení předvánoční soutěže!

Přátelé, ukončili jsme naši předvánoční soutěž a zde jsou výherci: Drags imun – Knápková Marie Fytomineral – Lachnit  Jan Arganový olej – Lachnitová Lenka Spiron – Andersen Petr Audiron – Stošková Helena Vitamarin – El Bakri Markéta Děkujeme za trpělivost s vyhlášením soutěže-…

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací