[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlásit / vytvořit účet

Andropauza: přechod u mužů

Andropauza neboli climacterium virile (též “mužský přechod”) představuje soubor klinických příznaků a zdravotních změn u mužů starších 50 let. Je jakousi analogií ženského přechodu čili klimakteria, i když příznaky nemusí být až tak viditelné. Stárnutím populace se andropauza stává čím dál více naléhavějším problémem, kterým se společnost musí zabývat, jelikož světová populace stárne (po roce 2050 bude na světě asi trojnásobně víc lidí ve věku 60 let a starších, než tomu bylo před rokem 2000).
 
PROJEVY SNÍŽENÉ HLADINY HORMONŮ

Andropauzu charakterizuje snížená hladina mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon, který se tvoří ve varlatech a je zodpovědný za vývoj mužského pohlaví (díky němu se v pubertě z chlapce vyvine chlap). Zodpovídá za sexualitu, libido, za vývoj mužského ochlupení na těle a tváři, za hloubku hlasu, nárůst svalové hmoty, podporuje krvetvorbu, vyrovnává náladu, zlepšuje paměť a koncentraci. Je nezbytný v průběhu celého života, kvůli jeho kvalitám a početným funkcím.
 
Víme, že hladina testosteronu začíná pozvolna klesat už ve věku okolo 30 let. Avšak významnější pokles nastává právě po padesátce, když se téměř u 10 % mužů projeví klinickými příznaky a při vyšetření hormonu v krvi se zjistí jeho snížená hodnota pod dolní fyziologickou hranicí. Po šedesátce má až 20 % mužů problémy související s andropauzou a s přibývajícím věkem procento narůstá. Samozřejmě to, do jaké míry se příznaky andropauzy rozvinou, závisí i na genetické výbavě (predispozici) každého jednotlivce, od přidružených chorob – obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, kouření, nadměrný příjem alkoholu, stres a podobně.
 
Andropauza se klinicky projevuje poruchami sexuálních funkcí, snížením až ztrátou libida, sníženou erekcí, nedostatečnou tvorbou spermií a ztrátou plodnosti. Nedostatek testosteronu způsobuje i postupnou ztrátu svalové hmoty, ochlupení, atrofii kůže, může docházet k řídnutí kostí – osteoporóze, ke vzniku anémie – chudokrevnosti. Tuk se v těle tvoří a ukládá ve zvýšené míře. Objevují se poruchy nálady, podrážděnost, sklon k depresím a samotářství, nezájem o partnerku a společenský život, zhoršuje se paměť, spánek bývá přerušovaný, snižuje se duševní i fyzická výkonnost. Několikanásobně vzrůstá riziko vzniku chorob souvisejících s arterosklerózou – srdeční infarkt, mozková mrtvice, poruchy metabolismu cukrů a tuků – diabetes mellitus, obezita, dyslipidemie, ale i riziko vzniku rakoviny, osteoporózy, anémie. Zejména pokud se snížená hladina testosteronu neřeší.
 
 
ANDROPAUZA NENÍ NEMOC, ALE LZE JI LÉČIT

Bohužel, jen asi 10 % mužů s projevy andropauzy najde odvahu navštívit lékaře.
Andropauza potvrzená sníženou hladinou hormonu v krvi se řeší jeho substitucí, tj. podáváním testosteronu ve formě tablet, injekcí nebo kožních krémů, případně náplastí. Většina mužů, kteří se pro ni rozhodnou, upřednostňuje injekční aplikaci, protože je nejpohodlnější (injekci stačí podávat jednou za tři měsíce). Podávání hormonu indikuje odborný lékař – urolog, androlog, případně sexuolog, řídí se podle hladiny hormonu v krvi. Vyšetření nejsou náročná ani bolestivá, proto obavy z návštěvy lékaře nejsou na místě. Je třeba si jen uvědomit, že andropauza není choroba, ale pouze projev stárnutí, který se dá úspěšně zvládnout.
Samotný hormon testosteron se nedá nahradit žádnými doplňky výživy. Avšak v prevenci a zmírnění klinických projevů andropauzy a při snižování rizik vzniku onemocnění souvisejících s andropauzou, resp. stárnutím mužského organismu, se osvědčily přírodní přípravky Energy.
Svůj nezanedbatelný význam má i zdravý životní styl a pravidelná životospráva s vystříháním se škodlivin, jako je kouření, nadměrné pití alkoholu, přejídání se, zejména nadměrné konzumování kalorických, sladkých a mastných jídel. Rovněž důležitý je pravidelný přiměřený pohyb, relaxace v přírodě, hobby a aktivity, při kterých psychika pookřeje. Je potřebný dostatek odpočinku a spánku.
 
 
ENERGY PŘÍPRAVKY ORGANISMUS PODPOŘÍ

Bylinný koncentrát Korolen harmonizuje asi nejvíc “zkoušený” srdečně-cévní a centrální nervový systém. Zároveň tělo účinně detoxikuje, zlepšuje okysličení srdce, mozku a ostatních orgánů.

Vyrovnávat výkyvy nálady, a tím zlepšovat i fyzickou výkonnost pomáhá bylinný koncentrát Stimaral. Příznivě působí na oblast psychiky, stimuluje bez potřeby kofeinu a není návykový. Pomáhá organismu přizpůsobit se novým podmínkám, odolávat stresu, zlepšovat paměť a smyslové funkce, jako je zrak a sluch. Pomáhá též při impotenci, zejména pokud je spíše psychického původu. Stimaral se může užívat současně s Korolenem. Buď tak, že je každý druhý den střídáme, nebo bereme oba denně (Stimaral zpravidla ráno a Korolen v poledne a večer).

Bylinné koncentráty Renol a King Kong se uplatní při detoxikaci těla, pomohou při regeneraci pohybového aparátu, osteoporóze, zlepšování stavu kosterního svalstva, při odbourávání přebytečného tuku, mají příznivý vliv na močopohlavní systém.

Přípravky s obsahem jinanu dvoulaločného Revitae a Celitin pomáhají odstranit projevy stárnutí, příznivě působí na cévy, pomáhají je rozšiřovat a čistit, čímž se podpoří prokrvení důležitých orgánů – zejména mozku. Zlepší se paměť a soustředění.

Fytomineral je koloidní roztok minerálů, které jsou potřebné pro správný průběh biochemických pochodů v organismu, pro tvorbu enzymů, regulaci hormonální činnosti a detoxikaci. Mnohé z těchto výjimečně dobře se vstřebávajících minerálů tělo využívá na regeneraci kostry, vlasů, nehtů, pro prevenci osteoporózy, cukrovky. Příznivý vliv na projevy andropauzy a související symptomy stárnutí mají i přípravky Vitamarin, Skeletin, Vitaflorin, Barley juice a z léčivých čajů Energy zejména Smilax officinalis, Tribulus terrestris, Lycium chinense a Green Tea – Gaba.

MUDr. Július ŠÍPOŠ

Publikováno: 08. 11. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 569
Datum zveřejnění Titulek
01. 06. 2024
Probiotika: Probiosan + Probiosan Inovum

V článku se dozvíte, jak probiotika Energy čerpají inspiraci z prastarých metod fermentace a čím jsou unikátní.Dozvíte se také, jak produkty Probiosan a Probiosan Inovum podporují zdraví a imunitu díky pokročilým metodám ochrany a dopravy probiotických bakterií do trávicího traktu.

29. 01. 2024
Voňavá péče pro krásu i odvahu - Immortelle soap

Obsah pouze pro členy

03. 04. 2023
Účinky zelených potravin a terapeutických olejů

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2023
Soutěžte se zelenými potravinami o balíčky produktů energy! (4/2023)

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

08. 11. 2022
Navýšení cen v roce 2023

Upravili jsme e-shop tak, aby zobrazoval navýšení cen v roce 2023. A zároveň už máme nové ceníky.

23. 09. 2022
Offusin - (ne)kašleme na to!

Obsah pouze pro členy

25. 07. 2022
NOVINKA: Mycopan

Obsah pouze pro členy

24. 07. 2022
Vyčistěte si hlavu! Nové šampony Pentagramu

Obsah pouze pro členy

14. 07. 2022
Veterinární přípravky Epivet + Probiovet

Epivet je přírodní šampon pro lesklou a zdravou srst (vhodný pro citlivou pokožku). Probiovet zase posiluje imunitu a pomáhá se zažívacími potížemi.

23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…