[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Jak prožít těhotenství šťastně a bez stresů?

OTOKY V GRAVIDITĚ

Je zajímavé, a z hlediska klasické fyziologie obtížně vysvětlitelné, proč se u některých žen nevyskytují otoky vůbec, a to ani ke konci těhotenství v období před porodem, zatímco u jiných žen se objevují již ve druhém trimestru. Také distribuce otoků je různá, nejčastěji samozřejmě vídáme otoky dolních končetin, ale některé ženy je mají jen na horních končetinách (najednou zjistí, že si nemohou stáhnout prsteny), jiné pak v oblasti obličeje či dokonce břišní stěny. Tíže a stupeň otoků také neodpovídají zcela vždy výši váhového přírůstku a někdy ne zcela optimálně reagují i na výrazné omezení statické zátěže (ani v poloze vleže zcela nemizí). I když z poznatků fyziologie těhotenství víme o změnách složení a množství krevní tekutiny a účincích hormonů na stěnu cév s důsledkem zátěže žilního a lymfatického systému, neumíme uspokojivě vysvětlit individuální projevy.

Léčba

Základem úspěšné léčby (hlavně u náhle vzniklých otoků) je vyloučení závažnější příčiny, tj. těhotenské gestózy (vysoký krevní tlak, bílkovina v moči, poškození ledvinných a jaterních funkcí), některých nemocí ledvin a hypertenze. Jestliže tyto choroby nepotvrdíme, nasazuje klasická medicína lék Detralex (mikronizované flavonoidy). Základem je však změna běžného denního režimu s velmi výrazným omezením delšího stání, ale i sezení na židli. Pracovní činnosti v domácnosti je důležité rozplánovat na kratší časové úseky, proložené odpočinkem vleže, sezením s nohama zvednutýma minimálně do vodorovné polohy, u mírnějších forem otoků dolních končetin je vhodná chůze, u těžších pak cvičení chodidel a prstů nohou.

Energy

Mezi nejúčinnější postupy patří velmi jemná lymfatická masáž postižených partií směrem k srdci (směr odtoku krve a lymfy) krémem Atrin. Stačí emulze, tj. nanést trochu krému na mokré ruce. Masáž je vhodné provádět aspoň 2x denně. Ráno k aktivaci lymfatického systému a poté navečer po celodenní zátěži. Jelikož víme, že lymfatický systém spadá pod ledviny a částečně i slezinu, podpoříme je masáží reflexních zón, případně přímo na kůži nad orgány. K posílení sleziny použijeme krém Cytovital. Funkci ledvin je v graviditě také velmi vhodné podpořit Fytomineralem. Je třeba upozornit na to, že pokud terapii edémů nevěnujeme náležitou pozornost, může chronická nedostatečnost lymfatického systému končetin vést k trvalým změnám s přetrvávajícími otoky, kožními změnami a náchylností k infekcím typu „růže“ (erysipel). Dolní končetiny pak již i z estetického hlediska nevypadají stejně jako před těhotenstvím.

KŘEČOVÉ ŽÍLY – MĚSTKY (VARIXY)

Problematika žilního systému je velmi podobná systému lymfatickému. Varixy vznikají prakticky vždy na podkladě genetické predispozice. Téměř u všech žen je možno nalézt předky s tímto onemocněním. Z pohledu prevence je tato informace pozitivní pro možnost aplikovat režimová i léčebná opatření již před manifestací či zhoršením choroby. Příčinou vzniku je nejdříve funkční nedostatečnost, později i anatomická destrukce žilních chlopní, které umožňují tok krve směrem vzhůru k srdci a udržují v žilách nízký hydrostatický tlak. Právě vysoký sloupec krve s vyšším tlakem způsobuje výdutě tenké žilní stěny. Postiženy bývají (na rozdíl od lymfatických otoků) jen oblasti dolních končetin a krajiny genitální (vnitřní varixy kolem dělohy lze diagnostikovat ultrazvukem). Žíly jsou vinuté a jasně vystupují pod povrchem kůže. U chronických varixů je někdy okolní kůže ztenčená a zbarvená dohněda (prostoupenými červenými krvinkami). Příznakem varixů jsou bolesti končetin, otoky (spolu s nedostatečností lymfatického systému), „těžké končetiny“ – hlavně po delším stání.

Léčba

Léčebně doporučujeme opět Detralex a v případě nutnosti stání kompresi končetin speciálními punčochami (nebo lépe pružným obinadlem pro možnost individuální síly tlaku). V případě varixů zevních rodidel použijeme kompresi většími vložkami pod spodním prádlem. Nutno ale zdůraznit, že kůže potřebuje také „dýchat“, proto by kompresní pomůcky neměly být používány celodenně, ale jen při zátěži.

Energy

Z krémů Energy použijeme šetrnou, ale důslednou a opakovanou masáž Ruticelitem. U žen, které mají varixy v rodinné anamnéze, je důležité masáže provádět preventivně i bez viditelných varixů. Masáž končetin partnerem má také pozitivní emocionální dopad na těhotnou, a tím i na plod. Komplikací varixů může být (naštěstí v graviditě zřídka) zánět žil. V počátečních stadiích bolestivosti a mírného zarudnutí je účinným prostředkem Artrin, tentokrát v silnější vrstvě a opakovaně po vstřebání aplikovaný a taktéž potírání Audironem. Rozvinutější zánět již vyžaduje lékařskou diagnostiku a léčbu antibiotiky a protisrážlivými přípravky.

POCIT TĚŽKÝCH NOHOU

Provází oba výše zmíněné patologické stavy, ale někdy se vyskytuje i bez jakýchkoli viditelných projevů. Příčinou je zřejmě jen vliv v těhotenství produkovaných regulačních látek a hormonů. Zde vyzkoušíme opět masáže krémy Pentagramu®, trvaleji zvolíme ten, který vnímá žena jako nejvíc ulevující.

ÚNAVA

K celkové podpoře organismu můžeme použít Flavocel, Vitamarin, Fytomineral, Probiosan, zelené potraviny. Nutno si uvědomit, že těhotenství je skutečně „jiný stav“ s odlišnou fyziologií a reaktivitou organismu, proto těhotné musíme poskytnout možnost odpočinku, spánku a relaxace úlevami v rodinných povinnostech, někdy i za cenu pracovní neschopnosti.

POTÍŽE S DÝCHÁNÍM

S těmito obtížemi se setkáváme zřídka, ale ne úplně raritně. Jde o pocit nedostatku vzduchu (i v klidu), nemožnost „dodýchnutí“, zadýchávání se při chůzi do schodů, do kopce. Což je velmi nepříjemné a těhotnou to znervózní. Příznaky se nejčastěji vyskytují koncem druhého a začátkem třetího trimestru. Nejdříve musíme vyloučit chudokrevnost (anemii) při nedostatku červených krvinek a železa, na což jsou některé těhotné náchylné. Pokud se nepotvrdí, následují další krevní testy a interní či pneumologické vyšetření. Nutno dodat, že se téměř nikdy žádná příčina klasickou medicínou nezjistí, jsou jen vyloučeny stavy, které můžeme léčit. Pro těhotnou je důležité uklidnění, že se nejedná o žádnou závažnější chorobu. Časem potíže odezní samy, tak jak přišly.

Energy

Možné je pokusit se o příznivé ovlivnění tohoto stavu potíráním hrudníku v oblasti vpředu pod klíčkem a vzadu od krční páteře až po oblast bránice v široké ploše krémem Droserin. Je také dobré provádět dechová cvičení s maximálními exkurzemi hrudníku a vzpažováním a upažováním horních končetin. Lze stimulovat akupunkturní body plicní dráhy 7, 8, 9 nad zápěstím opět s použitím tohoto krému a masírovat nárty (reflexní projekce plic).

MUDr. BOHDAN HALTMAR

Publikováno: 20. 02. 2019

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 546
Datum zveřejnění Titulek
07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

28. 01. 2020
Imunosan – vítěz nad streptokoky

Obsah pouze pro členy

11. 12. 2019
Vyhlášení předvánoční soutěže!

Přátelé, ukončili jsme naši předvánoční soutěž a zde jsou výherci: Drags imun – Knápková Marie Fytomineral – Lachnit  Jan Arganový olej – Lachnitová Lenka Spiron – Andersen Petr Audiron – Stošková Helena Vitamarin – El Bakri Markéta Děkujeme za trpělivost s vyhlášením soutěže-…

14. 11. 2019
Novinka:Organic Cranberry juice powder a oil

Proč  by měla mít brusinka tu výsadu patřit mezi naše zelené potraviny? Odpověď  se skrývá ve dvou slovech – kvalita a kvantita. Organic Cranberry juice powder, který vám nabízíme, je opravdu z Kanady. Obsahuje sušený extrakt z brusinek, jejichž energie a čistota pochází z kanadských jezer a jsou…

10. 11. 2019
Když je třeba doplnit svoje psychické síly

  Se zkracujícími se podzimními dny a úbytkem slunečního svitu často klesá i naše nálada. Je to přirozené. Pokud však máme od života naloženy starosti navíc, může se stát, že se nám už situace těžko zvládá. Mluvíme pak o podzimní depresi. Často ji spustí nedokončené nebo právě skončené věci,…

10. 11. 2019
Nesmíš se zastavit!

Kdo by si nepřál být i ve stáří vitální a soběstačný? Kdo by nesnil o moudrém spokojeném stáří? Jde to, jen musíte uvěřit, že to není sci-fi. Stáří je energeticky pod vlivem prvku Voda a stejně jako voda může mít dvě základní podoby. Buď plyne jako široká řeka zúrodňující své okolí, nebo se…

29. 10. 2019
Předvánoční soutěž

Máme pro Vás další nabídku soutěže, přátelé! Protože se snažíme přizpůsobit náš web a e-shop Vašim potřebám a přáním a neustále je vyšperkováváme, rádi bychom znali Váš názor na naše stránky a celý proces nakupování (proto je účast v soutěži podmíněna minimálním nákupem - viz podmínky). Co…

25. 10. 2019
NOVINKA: Brusinkové poklady- olej a šťáva

Naše velká novinka je antoxidační bomba v podobě našich dvou brusinek: olej ze semen brusinky – ORGANIC CRANBERRY OIL a sušená brusinková šťáva – ORGANIC CRANBERRY POWDER. Přírodní medicína brusinky tradičně užívá pro léčbu potíží spojených s ledvinami a močovým měchýřem. Praktici TČM…

25. 10. 2019
NOVINKA č. 2: Spiron Air

Pokud Vám chyběl Spiron v podobě kapalné směsi éterických olejů, pak můžete slavit- přesně to je Spiron Air. Obsahově identická směs, stejná vůně, pouze jiná podoba pro více variant použití. A z jakých to esenciální olejů se Spiron / Spiron Air skládá? MYRHOVÝ OLEJ : podporuje hojení, má…

25. 10. 2019
NOVINKA č. 3: Water balance

Do třetice všeho nejlepšího? To je na každém z nás, nicméně pro mnohé ženy by tomu tak mohlo být. V pořadí druhá pleťová voda v nabídce Energy, WATER BALANCE, má svou výraznou osobitost. Je kombinací hydrolátů z Cistu ladanifer a Levandule ouškaté (Lavandula stoechas). Pryskyřice z Cistu…

16. 10. 2019
O Droserinu: Jak jinak než přehledně a k věci

Droserin podporuje proudění energie ve svrchní vrstvě kůže. Regeneruje ji efektivně hlavně v případě, že je suchá, popraskaná, zanícená nebo má k tomu sklony. Pak je Droserin tou nejlepší preventivní volbou. Nejlépe je učinit tak ráno, kdy naše obranná energie WEI QI proudí těsně pod povrchem. …

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací