[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Jak prožít těhotenství šťastně a bez stresů?

OTOKY V GRAVIDITĚ

Je zajímavé, a z hlediska klasické fyziologie obtížně vysvětlitelné, proč se u některých žen nevyskytují otoky vůbec, a to ani ke konci těhotenství v období před porodem, zatímco u jiných žen se objevují již ve druhém trimestru. Také distribuce otoků je různá, nejčastěji samozřejmě vídáme otoky dolních končetin, ale některé ženy je mají jen na horních končetinách (najednou zjistí, že si nemohou stáhnout prsteny), jiné pak v oblasti obličeje či dokonce břišní stěny. Tíže a stupeň otoků také neodpovídají zcela vždy výši váhového přírůstku a někdy ne zcela optimálně reagují i na výrazné omezení statické zátěže (ani v poloze vleže zcela nemizí). I když z poznatků fyziologie těhotenství víme o změnách složení a množství krevní tekutiny a účincích hormonů na stěnu cév s důsledkem zátěže žilního a lymfatického systému, neumíme uspokojivě vysvětlit individuální projevy.

Léčba

Základem úspěšné léčby (hlavně u náhle vzniklých otoků) je vyloučení závažnější příčiny, tj. těhotenské gestózy (vysoký krevní tlak, bílkovina v moči, poškození ledvinných a jaterních funkcí), některých nemocí ledvin a hypertenze. Jestliže tyto choroby nepotvrdíme, nasazuje klasická medicína lék Detralex (mikronizované flavonoidy). Základem je však změna běžného denního režimu s velmi výrazným omezením delšího stání, ale i sezení na židli. Pracovní činnosti v domácnosti je důležité rozplánovat na kratší časové úseky, proložené odpočinkem vleže, sezením s nohama zvednutýma minimálně do vodorovné polohy, u mírnějších forem otoků dolních končetin je vhodná chůze, u těžších pak cvičení chodidel a prstů nohou.

Energy

Mezi nejúčinnější postupy patří velmi jemná lymfatická masáž postižených partií směrem k srdci (směr odtoku krve a lymfy) krémem Atrin. Stačí emulze, tj. nanést trochu krému na mokré ruce. Masáž je vhodné provádět aspoň 2x denně. Ráno k aktivaci lymfatického systému a poté navečer po celodenní zátěži. Jelikož víme, že lymfatický systém spadá pod ledviny a částečně i slezinu, podpoříme je masáží reflexních zón, případně přímo na kůži nad orgány. K posílení sleziny použijeme krém Cytovital. Funkci ledvin je v graviditě také velmi vhodné podpořit Fytomineralem. Je třeba upozornit na to, že pokud terapii edémů nevěnujeme náležitou pozornost, může chronická nedostatečnost lymfatického systému končetin vést k trvalým změnám s přetrvávajícími otoky, kožními změnami a náchylností k infekcím typu „růže“ (erysipel). Dolní končetiny pak již i z estetického hlediska nevypadají stejně jako před těhotenstvím.

KŘEČOVÉ ŽÍLY – MĚSTKY (VARIXY)

Problematika žilního systému je velmi podobná systému lymfatickému. Varixy vznikají prakticky vždy na podkladě genetické predispozice. Téměř u všech žen je možno nalézt předky s tímto onemocněním. Z pohledu prevence je tato informace pozitivní pro možnost aplikovat režimová i léčebná opatření již před manifestací či zhoršením choroby. Příčinou vzniku je nejdříve funkční nedostatečnost, později i anatomická destrukce žilních chlopní, které umožňují tok krve směrem vzhůru k srdci a udržují v žilách nízký hydrostatický tlak. Právě vysoký sloupec krve s vyšším tlakem způsobuje výdutě tenké žilní stěny. Postiženy bývají (na rozdíl od lymfatických otoků) jen oblasti dolních končetin a krajiny genitální (vnitřní varixy kolem dělohy lze diagnostikovat ultrazvukem). Žíly jsou vinuté a jasně vystupují pod povrchem kůže. U chronických varixů je někdy okolní kůže ztenčená a zbarvená dohněda (prostoupenými červenými krvinkami). Příznakem varixů jsou bolesti končetin, otoky (spolu s nedostatečností lymfatického systému), „těžké končetiny“ – hlavně po delším stání.

Léčba

Léčebně doporučujeme opět Detralex a v případě nutnosti stání kompresi končetin speciálními punčochami (nebo lépe pružným obinadlem pro možnost individuální síly tlaku). V případě varixů zevních rodidel použijeme kompresi většími vložkami pod spodním prádlem. Nutno ale zdůraznit, že kůže potřebuje také „dýchat“, proto by kompresní pomůcky neměly být používány celodenně, ale jen při zátěži.

Energy

Z krémů Energy použijeme šetrnou, ale důslednou a opakovanou masáž Ruticelitem. U žen, které mají varixy v rodinné anamnéze, je důležité masáže provádět preventivně i bez viditelných varixů. Masáž končetin partnerem má také pozitivní emocionální dopad na těhotnou, a tím i na plod. Komplikací varixů může být (naštěstí v graviditě zřídka) zánět žil. V počátečních stadiích bolestivosti a mírného zarudnutí je účinným prostředkem Artrin, tentokrát v silnější vrstvě a opakovaně po vstřebání aplikovaný a taktéž potírání Audironem. Rozvinutější zánět již vyžaduje lékařskou diagnostiku a léčbu antibiotiky a protisrážlivými přípravky.

POCIT TĚŽKÝCH NOHOU

Provází oba výše zmíněné patologické stavy, ale někdy se vyskytuje i bez jakýchkoli viditelných projevů. Příčinou je zřejmě jen vliv v těhotenství produkovaných regulačních látek a hormonů. Zde vyzkoušíme opět masáže krémy Pentagramu®, trvaleji zvolíme ten, který vnímá žena jako nejvíc ulevující.

ÚNAVA

K celkové podpoře organismu můžeme použít Flavocel, Vitamarin, Fytomineral, Probiosan, zelené potraviny. Nutno si uvědomit, že těhotenství je skutečně „jiný stav“ s odlišnou fyziologií a reaktivitou organismu, proto těhotné musíme poskytnout možnost odpočinku, spánku a relaxace úlevami v rodinných povinnostech, někdy i za cenu pracovní neschopnosti.

POTÍŽE S DÝCHÁNÍM

S těmito obtížemi se setkáváme zřídka, ale ne úplně raritně. Jde o pocit nedostatku vzduchu (i v klidu), nemožnost „dodýchnutí“, zadýchávání se při chůzi do schodů, do kopce. Což je velmi nepříjemné a těhotnou to znervózní. Příznaky se nejčastěji vyskytují koncem druhého a začátkem třetího trimestru. Nejdříve musíme vyloučit chudokrevnost (anemii) při nedostatku červených krvinek a železa, na což jsou některé těhotné náchylné. Pokud se nepotvrdí, následují další krevní testy a interní či pneumologické vyšetření. Nutno dodat, že se téměř nikdy žádná příčina klasickou medicínou nezjistí, jsou jen vyloučeny stavy, které můžeme léčit. Pro těhotnou je důležité uklidnění, že se nejedná o žádnou závažnější chorobu. Časem potíže odezní samy, tak jak přišly.

Energy

Možné je pokusit se o příznivé ovlivnění tohoto stavu potíráním hrudníku v oblasti vpředu pod klíčkem a vzadu od krční páteře až po oblast bránice v široké ploše krémem Droserin. Je také dobré provádět dechová cvičení s maximálními exkurzemi hrudníku a vzpažováním a upažováním horních končetin. Lze stimulovat akupunkturní body plicní dráhy 7, 8, 9 nad zápěstím opět s použitím tohoto krému a masírovat nárty (reflexní projekce plic).

MUDr. BOHDAN HALTMAR

Publikováno: 20. 02. 2019

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 556
Datum zveřejnění Titulek
29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací