[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlásit / vytvořit účet

Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom je nespecifický soubor příznaků trvající déle než 6 měsíců, nezřídka i více než rok. Je jisté, že se jedná o skutečnou nemoc se závažnými důsledky pro člověka. Její záludnost spočívá v tom, že příčina je zatím neznámá a nedokážeme toto onemocnění léčit konkrétním lékem. Některá skupina vědců se domnívá, že se jedná o určitou formu deprese a patří do péče psychiatra, jiná skupina anglických vědců dělala rozbor bílých krvinek zdravých lidí a pacientů s chronickým únavovým syndromem a genovou analýzou zjistila významné změny, což podporuje domněnku, že se opravdu jedná o nemoc organismu. Již se pracuje na vývoji krevních testů, pomocí kterých bude možno tuto nemoc diagnostikovat.


Klinický obraz začíná jako běžné virové onemocnění – teplota, bolesti v krku, bolesti svalů a kloubů. Na rozdíl od běžné virózy příznaky během týdne neodeznívají, nýbrž se prohlubují, pacient trpí bolestmi hlavy, celkovou slabostí, pocitem tělesného a duševního vyčerpání, které se postupem času prohlubuje až do takových extrémů, že pacientovi dělá problém vstát z postele a dojít na záchod. Je pochopitelné, že v této fázi již vyhledá lékaře. Laboratorní výsledky bývají vesměs v normě, pacient navštíví řadu odborníků – internistu, neurologa, revmatologa, imunologa, podrobí se náročným vyšetřovacím metodám, jako jsou počítačový tomograf, magnetická rezonance, EEG, EMG, popř. lumbální punkce, aby se vyloučilo závažné neurologické onemocnění. Tato vyšetření jsou rovněž negativní, nemocný postupně upadá do deprese (což je logické, když vám “nic není”, a vy nemůžete skoro chodit), má pocit, že je na něj nahlíženo jako na simulanta, a stačí nepatrná poznámka lékaře typu “unavený je dnes každý” nebo “to na invalidní důchod není” a dochází k dalšímu prohloubení nemoci, pocitům beznaděje a nezřídka i k sebevražednému pokusu.
Za poslední rok jsem měl 3 případy tohoto onemocnění v mé ordinaci.

1. KAZUISTIKA
V prvém případě se jednalo o 40letého muže. Prodělal klasické virové onemocnění – teploty, bolesti hlavy, závratě, stav naprosté vyčerpanosti přetrvával několik týdnů. Laboratorně bylo vše v normě, vyšetření srdce, mozku, krčních tepen, kompletní vyšetření imunologem i specialistou na infekční nemoci neprokázalo žádnou patologii. V tu dobu už ale pacient ke mně nedocházel, veškerá vyšetření si zajišťoval sám. Asi po 3 měsících mě informovala jeho matka, že pacient nechtěl dále žít v takovém stavu, měl pocit, že stejně brzy zemře a lékaři před ním tají nevyléčitelné onemocnění, proto si vzal větší množství prášků v sebevražedném pokusu. V současné době je hospitalizován na psychiatrickém oddělení.


2. KAZUISTIKA
V druhém případě se jednalo o 35letou ženu. Klinické příznaky byly podobné, s evidentní návazností na virové onemocnění horních cest dýchacích. Od druhého týdne jsem jí nasadil Vironal v dávce 3x denně 5 kapek, postupně navýšil na maximální dávku 3x denně 7 kapek. Po 3 týdnech užívání udávala pacientka mírné zlepšení, ale stále nebyla schopna jít například ven na procházku, zatím zvládla uvařit oběd a uklidit doma. Vironal jsem ponechal a přidal Drags Imun v dávce 3x denně 10 kapek. Během měsíce zcela ustoupily teploty, bolesti v krku a bolesti hlavy, žena byla schopna zajít si na nákup, ale stále prospala 12–14 hodin denně. Své zaměstnání obchodního zástupce s plným nasazením 10–12 hodin by ještě v žádném případě nezvládla. Ke stávající léčbě Vironalem a Drags Imunem jsem jí přidal Flavocel 3x denně 1 tobolku a King Kong 3x denně 7 kapek. Poté během 2 týdnů došlo k rychlému ústupu potíží a plnému vyléčení.

3. KAZUISTIKA
Třetí případ je specifický tím, že se jednalo o predisponovanou osobnost. Mladý 28letý muž v minulosti nikdy nebyl nemocen. Posledního půl roku pracoval jako obchodní manažer místní pobočky jednoho nejmenovaného obřího hypermarketu. Udával, že do práce přichází v 6 hodin ráno, je kompletně zodpovědný za bezproblémový chod hypermarketu, domů přichází kolem půlnoci. Volný čas vůbec neměl, spánek trval cca 4 hodiny denně. K tomu pravidelné kontroly nadřízeného, který mu údajně vytýkal i drobné nedostatky způsobem zavánějícím šikanou, stále mu zdůrazňoval, že pokud nezvýší obrat obchodu, dostane výpověď. Do toho letos na jaře pacient onemocněl virózou s teplotami, takže by pracovní zátěž nezvládl – proto si nechal vystavit pracovní neschopnost. První týden prospal 16 hodin denně, což považoval za normální vzhledem k předchozímu spánkovému deficitu. “Chřipkové” příznaky však neustupovaly ani po 2 týdnech, rovněž nadměrná potřeba spánku přetrvávala. Laboratorní vyšetření včetně protilátek na různé viry, chlamydie, borelie, hepatitidy byla zcela v normě. Nasadil jsem mu jako první Stimaral, protože v tomto případě únavový syndrom nastartovala dlouhodobá neúměrná psychická zátěž, viróza byla jen bezprostředním spouštěcím mechanismem. Po 2 týdnech udával muž potřebu spánku “jen” 12 hodin denně, začal upadat do deprese a přemýšlet nad tím, jestli se jeho stav někdy zlepší. Přidal jsem mu Korolen 3x denně 5 kapek a Drags Imun 3x denně 10 kapek, k tomu homeopatikum Kalium phosphoricum. Po dalším měsíci již byl schopen téměř normálně fungovat, za další měsíc si našel jinou práci a potíže ustoupily.
 
Z výše uvedených kazuistik vyplývá, že únavový syndrom, podobně jako i jiné nemoci, na které nemá klasická medicína odpovídající lék, je přímo předurčený ke komplexní léčbě organismu, stabilizaci energetických drah. Jen je třeba důkladným rozborem stanovit, jestli je hlavní příčinou virové onemocnění nebo psychické či fyzické vyčerpání organismu, a podle toho nasadit ten pravý přípravek Energy. Mně se u tohoto onemocnění osvědčil Drags Imun, Vironal, Korolen, Flavocel, Stimaral a King Kong.


MUDr. Vojtěch Togner

Publikováno: 01. 12. 2011

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 568
Datum zveřejnění Titulek
29. 01. 2024
Voňavá péče pro krásu i odvahu - Immortelle soap

Obsah pouze pro členy

03. 04. 2023
Účinky zelených potravin a terapeutických olejů

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2023
Soutěžte se zelenými potravinami o balíčky produktů energy! (4/2023)

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

08. 11. 2022
Navýšení cen v roce 2023

Upravili jsme e-shop tak, aby zobrazoval navýšení cen v roce 2023. A zároveň už máme nové ceníky.

23. 09. 2022
Offusin - (ne)kašleme na to!

Obsah pouze pro členy

25. 07. 2022
NOVINKA: Mycopan

Obsah pouze pro členy

24. 07. 2022
Vyčistěte si hlavu! Nové šampony Pentagramu

Obsah pouze pro členy

14. 07. 2022
Veterinární přípravky Epivet + Probiovet

Epivet je přírodní šampon pro lesklou a zdravou srst (vhodný pro citlivou pokožku). Probiovet zase posiluje imunitu a pomáhá se zažívacími potížemi.

23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.