[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Chlorela nebo spirulina?

Tyto dvě zelené potraviny mají mnoho společného. V neméně ohledech se ale i výrazně liší. Podle čeho vybírat, kdy kterou užívat?

PRO OČISTU, RŮST BUNĚK A HOJENÍ


Chlorelu můžeme charakterizovat jako jednobuněčnou řasu žijící ve sladké vodě. Při její kultivaci se používá mineralizovaná voda a spousta přímého sluníčka. Nejznámější vlastností chlorely je její schopnost detoxikace a zbavení těla toxinů, včetně těžkých kovů. Látkou, která stojí za mnoha skoro až zázračnými účinky chlorely, je chlorofyl. Chlorela jej totiž obsahuje nejvíce ze všech dosud známých rostlin. Chlorofyl je látka, která se téměř shoduje s lidským krevním barvivem hemoglobinem a je zodpovědná za sytě zelenou barvu chlorely.

Chlorela je ovšem také bohatá na železo. Obsahuje ho mnohonásobně více než špenát či játra. V chlorele najdete i všechny esenciální aminokyseliny. Dalším unikátním prvkem je růstový faktor CGF (Chlorella Growth Factor), díky němuž chlorela dokáže velmi rychle růst. Tato schopnost pomáhá při rychlejší opravě nervových tkání našeho organismu a napomáhá vzniku nových buněk. To chlorelu předurčuje jako ideální prostředek pro mozek a nervové ústrojí. Chlorela obsahuje vysoký podíl beta-karotenu a kyselin DNA/RNA. Z více než 20 vitaminů a minerálů stojí za zmínku např. vápník, draslík či hořčík.

Chlorela významně působí na zažívací trakt a dokáže zatočit nejen s podrážděním, ale často umí asistovat při léčbě nemocí jako Crohnova choroba či syndrom dráždivého tračníku.

Ne nadarmo se chlorela doporučuje jako doplněk stravy. Při chemoterapii; obsažený chlorofyl chrání tělo před škodlivými účinky záření.

Buněčná stěna chlorely je pro člověka nestravitelná. Standardně se tedy pro konzumaci musí narušit, většinou se to dělá mechanickým mletím.

Chlorela se stala nedílnou součástí čínské medicíny. Také Japonci ji milují a zkonzumují jí v poměru na obyvatele nejvíce, užívá ji téměř 10 milionů Japonců.

VYDATNÝ ZDROJ BÍLKOVIN


Naopak spirulina není řasa, ale zdraví prospěšná sinice. Pěstuje se ve sladké alkalické vodě, do které se někdy přidává i čistá mořská voda.

Se svým až 70% podílem proteinů se spirulina řadí mezi potraviny s jejich nejvyšší koncentrací. Také patří mezi vzácné nositele tzv. kompletního proteinu v rostlinném světě. Gram spiruliny obsahuje více proteinů než gram masa či sóji. Proteiny jsou klíčové pro růst a regeneraci buněk, dodají energii, výdrž a působí na růst svalů.

Ve spirulině jsou všechny známé vitaminy B, včetně vzácně se vyskytujícího vitaminu B12.

Spirulina také obsahuje chlorofyl, dalším jejím významným barvivem je fykokyanin, který jí dodává zbarvení do tmavě modra. Toto barvivo má údajně i protirakovinné účinky.

Spirulina je známá především pro své výjimečné schopnosti posílení imunitního systému, což je způsobeno vysokou koncentrací beta-karotenu. Beta-karoten má významné antioxidační účinky. Ve spirulině najdete cca 10x větší koncentraci beta-karotenu než v mrkvi.

Spirulina obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Dále kyselina gama-linolenová (GLA), patřící do skupiny omega-6 mastných kyselin, je mimořádně prospěšná. Má antioxidační účinky a příznivě působí na zdraví mozku a srdce. Kromě spiruliny se GLA kyselina vyskytuje například v mateřském mléce.

Z dalších živin s antioxidačními účinky stojí za zmínku např. mangan, zinek, měď, selen a chrom.

Bylo zjištěno, že spirulina chrání před vlivem radiace na organismus, což bylo otestováno i krátce po černobylské havárii na místních dětech a pracovnících, kteří se podíleli na odstranění škod.

Spirulina podporuje správné zažívání, včetně pravidelného pohybu střev. Pomáhá potlačit nežádoucí bakterie a naopak vytvořit ideální prostředí pro “hodné” bakterie pomáhající v trávení.

Sinice je nízkokalorická a některé studie zmiňují její účinky na hubnutí. Spirulina opravdu může pomoci při hubnutí, ale jen jako doplněk, ne hlavní prostředek!

Největší rozdíly

 •  Chlorela je tmavě zelená, zatímco spirulina má tmavě modrozelenou barvu.
 •  Přestože spirulina také obsahuje barvivo chlorofyl, chlorela ho obsahuje cca 10x více.
 •  Spirulina vděčí za svou modrou barvu fykokyaninu.
 •  Chlorela obsahuje více železa než spirulina.
 •  Chlorela obsahuje speciální růstový faktor CGF.
 •  Spirulina je bohatá na bílkoviny, mnohem více než chlorela.
 •  Spirulina je lepším zdrojem kyseliny gama-linolenové, esenciální nenasycené mastné kyseliny.Kdy si dát spirulinu a kdy raději chlorelu?

 • Cítíte se zpomalení, unavení, a podezříváte svůj životní styl? Zavolejte na pomoc chlorelu a berte ji minimálně pár týdnů pro detox.
 • Hledáte alternativu proteinového nápoje po cvičení bez chemie? Udělejte si nápoj ze spirulinového prášku.
 • Jste vegetarián či vegan? Užívejte spirulinu pro doplnění bílkovin.
 • Trápí vás slabá imunita? Zkuste jedno nebo druhé, spirulina i chlorela odolnost organismu podporují.
 • Procházíte chemoterapií? Chraňte se před nežádoucími projevy chlorelou či spirulinou, mají podobné účinky.
 • Máte zažívací obtíže, zácpu apod.? Vyberte si mezi spirulinou a chlorelou, obě dokážou pomoct.
 • Pokud cítíte, že by vám prospěly účinky obou zelených potravin, nebojte se brát spirulinu i chlorelu současně. Nijak si vzájemně nevadí, naopak – násobí své pozitivní efekty.


Pro koho nejsou vhodné
Pokud se spirulinou či chlorelou teprve začínáte, vyzkoušejte malé dávky. Vzácně se totiž může vyskytnout alergie. Jestliže vás po prvním pozření přepadnou jakékoli alergické symptomy (svědění, vyrážka apod.), daná řasa pro vás není vhodná.

Jedinci trpící fenylketonurií by se měli spirulině obloukem vyhnout.

Když berete léky, jste těhotná či kojíte, poraďte se se svým lékařem, zda je užívání chlorely či spiruliny pro vás vhodné.

Obecně jsou obě potraviny v těhotenství bezpečné, ale jiný stav s sebou přináší spoustu individuálních projevů, jako např. různé alergie.

Chlorela i spirulina se tedy mohou společně chlubit čisticími a detoxikačními účinky, mají vysoký podíl vitaminu B a jsou významným zdrojem proteinů. Chuť, která není napoprvé zrovna lahodná, je u chlorely a spiruliny téměř totožná. Vězte však, že se na ni dá zvyknout! Pokud si ovšem prášek ze spiruliny či chlorely pro chuť opravdu nezamilujete, vždy je možnost jej po troškách přidávat do chuťově výrazných jídel, anebo ho jednoduše vyměnit za tablety.

VERONIKA HRADILÍKOVÁ

Publikováno: 09. 01. 2017

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 547
Datum zveřejnění Titulek
09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

28. 01. 2020
Imunosan – vítěz nad streptokoky

Obsah pouze pro členy

11. 12. 2019
Vyhlášení předvánoční soutěže!

Přátelé, ukončili jsme naši předvánoční soutěž a zde jsou výherci: Drags imun – Knápková Marie Fytomineral – Lachnit  Jan Arganový olej – Lachnitová Lenka Spiron – Andersen Petr Audiron – Stošková Helena Vitamarin – El Bakri Markéta Děkujeme za trpělivost s vyhlášením soutěže-…

14. 11. 2019
Novinka:Organic Cranberry juice powder a oil

Proč  by měla mít brusinka tu výsadu patřit mezi naše zelené potraviny? Odpověď  se skrývá ve dvou slovech – kvalita a kvantita. Organic Cranberry juice powder, který vám nabízíme, je opravdu z Kanady. Obsahuje sušený extrakt z brusinek, jejichž energie a čistota pochází z kanadských jezer a jsou…

10. 11. 2019
Když je třeba doplnit svoje psychické síly

  Se zkracujícími se podzimními dny a úbytkem slunečního svitu často klesá i naše nálada. Je to přirozené. Pokud však máme od života naloženy starosti navíc, může se stát, že se nám už situace těžko zvládá. Mluvíme pak o podzimní depresi. Často ji spustí nedokončené nebo právě skončené věci,…

10. 11. 2019
Nesmíš se zastavit!

Kdo by si nepřál být i ve stáří vitální a soběstačný? Kdo by nesnil o moudrém spokojeném stáří? Jde to, jen musíte uvěřit, že to není sci-fi. Stáří je energeticky pod vlivem prvku Voda a stejně jako voda může mít dvě základní podoby. Buď plyne jako široká řeka zúrodňující své okolí, nebo se…

29. 10. 2019
Předvánoční soutěž

Máme pro Vás další nabídku soutěže, přátelé! Protože se snažíme přizpůsobit náš web a e-shop Vašim potřebám a přáním a neustále je vyšperkováváme, rádi bychom znali Váš názor na naše stránky a celý proces nakupování (proto je účast v soutěži podmíněna minimálním nákupem - viz podmínky). Co…

25. 10. 2019
NOVINKA: Brusinkové poklady- olej a šťáva

Naše velká novinka je antoxidační bomba v podobě našich dvou brusinek: olej ze semen brusinky – ORGANIC CRANBERRY OIL a sušená brusinková šťáva – ORGANIC CRANBERRY POWDER. Přírodní medicína brusinky tradičně užívá pro léčbu potíží spojených s ledvinami a močovým měchýřem. Praktici TČM…

25. 10. 2019
NOVINKA č. 2: Spiron Air

Pokud Vám chyběl Spiron v podobě kapalné směsi éterických olejů, pak můžete slavit- přesně to je Spiron Air. Obsahově identická směs, stejná vůně, pouze jiná podoba pro více variant použití. A z jakých to esenciální olejů se Spiron / Spiron Air skládá? MYRHOVÝ OLEJ : podporuje hojení, má…

25. 10. 2019
NOVINKA č. 3: Water balance

Do třetice všeho nejlepšího? To je na každém z nás, nicméně pro mnohé ženy by tomu tak mohlo být. V pořadí druhá pleťová voda v nabídce Energy, WATER BALANCE, má svou výraznou osobitost. Je kombinací hydrolátů z Cistu ladanifer a Levandule ouškaté (Lavandula stoechas). Pryskyřice z Cistu…

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací