[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlásit / vytvořit účet

VET: kýchání

Příčina

Na počátku je dráždění způsobené mechanicky (nasáté chmýří), chemicky (dráždivé látky), přecitlivělostí na určité alergeny anebo činností virů napadajících sliznici nosu. Viry pronikají do buněk sliznice, kde se namnoží. Po ukončení množení (řádově v desítkách minut) způsobují praskání buněk a viry napadají další části sliznice. Praskání buněk je doprovázeno svrběním a drážděním. Zvíře si ulevuje kýcháním. Tím také rozšiřuje infekci na další zvířata. Přes odhalenou sliznici proniká tkáňový mok, který vytváří vodnatý sekret. Stejným způsobem může být postižena i sliznice oka a objevuje se i vodnatý výtok z očí.

Symptomy
Hlavním příznakem je kýchání v sériích. Pokud se kýchání objeví jen v průběhu procházky po louce či mezi květinami, v místě výrazného pachu anebo v prašném prostředí lze uvažovat o aspiraci cizího tělesa, dráždění pylem, prachem anebo pachem. Pokud se kýchání opakuje v sériích opakovaně i v jiném prostředí, velmi pravděpodobně se jedná o počátek virové infekce. Přidružuje se vodnatý výtok, případně zánět spojivek opět doprovázený vodnatým výtokem. U zvířat velmi rychle sekret mění konzistenci na hlenovitou. Je to známka první tvorby protilátek. Objevuje se rychle nastupující horečka.

 

Léčba a regenerace

Kýchání vzniklé jako následek aspirace cizího předmětu pomine většinou samo. V případě většího předmětu je nutné ošetření u veterinárního lékaře. Kýchání vzniklé po příliš silném pachu, při kontaktu s pyly rostlin anebo dráždivými látkami pomine samo, jakmile pomine zdroj podráždění. Alergii najdete pod onemocněním imunitního systému. Obecně se podávají kortikoidy a nebo nesteroidní protizánětlivé prostředky. Podávají se i antibiotika.

Regenerace počátečního stadia infekce v podobě kýchání dobře řeší Virovet a Etovet.

Virovet je vhodnější pro infekce chladnějšího období (průměrná teplota je dlouhodobě kolem 4 stupňů Celsia).

Etovet naopak lépe působí na infekce období teplejšího období (10 st. C). Většinou se to shoduje s infekční zátěží jarního období.

Oba preparáty se ale dají bez problémů vzájemně nahradit. Aplikujeme vícekrát denně, třeba každé 2 hodiny. Délka aplikace je jen 1 až 2 dny. Čím dříve se preparát začne podávat, tím rychleji první příznaky odezní. Při aplikaci po první anebo druhé sérii kýchání stačí často jen jediná aplikace. Pokud zvíře užívá v té době jiný regenerační preparát, tak je bez přestávky nahradíme Virovetem anebo Etovetem. Po ukončení můžeme opět bez přestávky pokračovat v aplikaci původního preparátu.


Na co dávat pozor

Aplikace antibiotik nepůsobí na viry a naopak mohou snižovat tvorbu potřebných protilátek. Proto antibiotika jsou na místě až od 3. dne nemoci. Kortikoidy jsou obecně naprosto nevhodné. Potlačují imunitu a původní respirační onemocnění po počátečním zlepšení tlumením bolesti a zánětu mohou konvertovat v generalizované postižení i s těžkými následky. Vzhledem k nutnosti podávat Virovet anebo Etovet na tento zdravotní problém co nejdříve, lze jen doporučit, aby každý chovatel měl jeden z těchto preparátů vždy po ruce. Podání do 1 hodiny od nástupu prvních symptomů ušetří obrovské množství starostí i finančních prostředků.

Publikováno: 26. 01. 2016

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 569
Datum zveřejnění Titulek
01. 06. 2024
Probiotika: Probiosan + Probiosan Inovum

V článku se dozvíte, jak probiotika Energy čerpají inspiraci z prastarých metod fermentace a čím jsou unikátní.Dozvíte se také, jak produkty Probiosan a Probiosan Inovum podporují zdraví a imunitu díky pokročilým metodám ochrany a dopravy probiotických bakterií do trávicího traktu.

29. 01. 2024
Voňavá péče pro krásu i odvahu - Immortelle soap

Obsah pouze pro členy

03. 04. 2023
Účinky zelených potravin a terapeutických olejů

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2023
Soutěžte se zelenými potravinami o balíčky produktů energy! (4/2023)

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

08. 11. 2022
Navýšení cen v roce 2023

Upravili jsme e-shop tak, aby zobrazoval navýšení cen v roce 2023. A zároveň už máme nové ceníky.

23. 09. 2022
Offusin - (ne)kašleme na to!

Obsah pouze pro členy

25. 07. 2022
NOVINKA: Mycopan

Obsah pouze pro členy

24. 07. 2022
Vyčistěte si hlavu! Nové šampony Pentagramu

Obsah pouze pro členy

14. 07. 2022
Veterinární přípravky Epivet + Probiovet

Epivet je přírodní šampon pro lesklou a zdravou srst (vhodný pro citlivou pokožku). Probiovet zase posiluje imunitu a pomáhá se zažívacími potížemi.

23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…