[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

VET: kýchání

Příčina

Na počátku je dráždění způsobené mechanicky (nasáté chmýří), chemicky (dráždivé látky), přecitlivělostí na určité alergeny anebo činností virů napadajících sliznici nosu. Viry pronikají do buněk sliznice, kde se namnoží. Po ukončení množení (řádově v desítkách minut) způsobují praskání buněk a viry napadají další části sliznice. Praskání buněk je doprovázeno svrběním a drážděním. Zvíře si ulevuje kýcháním. Tím také rozšiřuje infekci na další zvířata. Přes odhalenou sliznici proniká tkáňový mok, který vytváří vodnatý sekret. Stejným způsobem může být postižena i sliznice oka a objevuje se i vodnatý výtok z očí.

Symptomy
Hlavním příznakem je kýchání v sériích. Pokud se kýchání objeví jen v průběhu procházky po louce či mezi květinami, v místě výrazného pachu anebo v prašném prostředí lze uvažovat o aspiraci cizího tělesa, dráždění pylem, prachem anebo pachem. Pokud se kýchání opakuje v sériích opakovaně i v jiném prostředí, velmi pravděpodobně se jedná o počátek virové infekce. Přidružuje se vodnatý výtok, případně zánět spojivek opět doprovázený vodnatým výtokem. U zvířat velmi rychle sekret mění konzistenci na hlenovitou. Je to známka první tvorby protilátek. Objevuje se rychle nastupující horečka.

 

Léčba a regenerace

Kýchání vzniklé jako následek aspirace cizího předmětu pomine většinou samo. V případě většího předmětu je nutné ošetření u veterinárního lékaře. Kýchání vzniklé po příliš silném pachu, při kontaktu s pyly rostlin anebo dráždivými látkami pomine samo, jakmile pomine zdroj podráždění. Alergii najdete pod onemocněním imunitního systému. Obecně se podávají kortikoidy a nebo nesteroidní protizánětlivé prostředky. Podávají se i antibiotika.

Regenerace počátečního stadia infekce v podobě kýchání dobře řeší Virovet a Etovet.

Virovet je vhodnější pro infekce chladnějšího období (průměrná teplota je dlouhodobě kolem 4 stupňů Celsia).

Etovet naopak lépe působí na infekce období teplejšího období (10 st. C). Většinou se to shoduje s infekční zátěží jarního období.

Oba preparáty se ale dají bez problémů vzájemně nahradit. Aplikujeme vícekrát denně, třeba každé 2 hodiny. Délka aplikace je jen 1 až 2 dny. Čím dříve se preparát začne podávat, tím rychleji první příznaky odezní. Při aplikaci po první anebo druhé sérii kýchání stačí často jen jediná aplikace. Pokud zvíře užívá v té době jiný regenerační preparát, tak je bez přestávky nahradíme Virovetem anebo Etovetem. Po ukončení můžeme opět bez přestávky pokračovat v aplikaci původního preparátu.


Na co dávat pozor

Aplikace antibiotik nepůsobí na viry a naopak mohou snižovat tvorbu potřebných protilátek. Proto antibiotika jsou na místě až od 3. dne nemoci. Kortikoidy jsou obecně naprosto nevhodné. Potlačují imunitu a původní respirační onemocnění po počátečním zlepšení tlumením bolesti a zánětu mohou konvertovat v generalizované postižení i s těžkými následky. Vzhledem k nutnosti podávat Virovet anebo Etovet na tento zdravotní problém co nejdříve, lze jen doporučit, aby každý chovatel měl jeden z těchto preparátů vždy po ruce. Podání do 1 hodiny od nástupu prvních symptomů ušetří obrovské množství starostí i finančních prostředků.

Publikováno: 26. 01. 2016

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 556
Datum zveřejnění Titulek
29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací