[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Varixy – křečové žíly

Varixy (křečové žíly) jsou ve svojí podstatě vakovitá anebo válcovitá rozšíření povrchových žil s nedomykavostí chlopní. Za normálních okolností tyto žilní chlopně propouštějí krev jen směrem k srdci, tedy zabraňují jejímu zpětnému toku. Při nedostatečném uzavírání žilních chlopní část krve teče zpět čili se vrací směrem od srdce k periferii. Tak stěny žil ochabují a vakovitě se rozšiřují. Krev neteče plynule, ale stagnuje a vzniká zvýšené riziko tvorby sraženin.

I v mladém věku


Varixy se vyskytují nejčastěji na dolních končetinách v oblasti velké a malé safény, tzv. skryté žíly. Mohou být i v jiných oblastech: velmi časté jsou v oblasti konečníku, zde je nazýváme hemoroidy (lidově též zlatá žíla), méně je nalezneme v oblasti jícnu (ezofageální varixy), močového měchýře, vagíny, prostaty a podobně.

Křečové žíly se vyskytují už v mladém věku, o něco častější jsou u žen, zejména po porodech, a s věkem jejich množství přibývá.

Podle příčiny je dělíme na varixy primární, u kterých příčina není známa, a varixy sekundární, které se vytvářejí v důsledku poruch odtoku žilní krve jako tzv. kolaterály, zejména rozšířením a vytvářením jakýchsi bočních spojek.


Proč varixy vznikají?


Hlavním faktorem vzniku primárních varixů je pravděpodobně dědičná vloha, tedy predispozice, za kterou se skrývá vrozená méněcennost elastického vaziva v žilních stěnách. Významnou úlohu při vzniku varixů všeobecně hraje dlouhodobě zvýšený žilní tlak především v dolních končetinách při vzpřímené poloze.

Dalšími rizikovými faktory vzniku varixů jsou: zvýšená námaha, zejména vsedě a vestoje, dlouhodobé stání na jednom místě (např. stání v pozoru u vojáků strážní služby, stání v prostředcích městské hromadné dopravy a podobně). Rizikovým faktorem je dnes všeobecně rozšířený nedostatek aktivního pohybu (sedavé zaměstnání), sezení s překříženýma nohama, nošení ponožek, podkolenek a spodního prádla s těsnými a úzkými gumičkami, které se “zařezávají” do kůže a brání volnému žilnímu návratu odkysličené krve od periferie k srdci.

Rizikovým faktorem je i nadváha a obezita, hormonální změny, těhotenství, zejména když se komplikuje poruchou funkce ledvin se zadržováním tekutin, otoky a nepřiměřeným nárůstem hmotnosti.

Dlouhotrvající poruchy žilní hemodynamiky, tj. stagnace odkysličené venózní krve, jsou potom příčinou degenerativních změn a zánětů cévní stěny i samotných chlopní varikózních žil. Tím významně narůstá riziko srážení stagnující krve a vzniku zánětu, tj. tromboflebitidy a flebotrombózy (viz text v rámečku). Při dlouhém trvání tohoto stavu se poškozují okolní tkáně – kůže, podkoží a měkké tkáně s možností vzniku podlitin, hyperpigmentací a bércových vředů (ulcus cruris), které se jen velmi těžko hojí a zanesením infekce ohrožují celkové zdraví.


PŘÍZNAKY: BOLEST A OTOK


Klinicky se varixy projevují tupými bolestmi v dolních končetinách, pocitem zvýšené únavy a těžkých nohou, svalovými křečemi zejména v lýtkách. Při pokročilých rozsáhlých varixech vzniká otok. Nejdříve bývá přítomný jen k večeru v oblasti kotníků, později i výše na holeních a přetrvává po celý den.

CVIČME, hýbejme se!


Při prevenci varixů jsou nezbytná opatření zabraňující zvýšenému žilnímu tlaku v dolních končetinách. Je to hlavně prevence a redukce obezity, zákaz nošení těsných škrtících gumiček ve spodním prádle, při sedavém zaměstnání je důležité častěji se postavit a projít několik kroků nebo procvičit svaly dolních končetin, zejména lýtek.

V průběhu těhotenství je třeba nosit správnou velikost vhodných elastických punčoch, dělat pravidelné procházky, při sezení si dávat dolní končetiny na podnožku, nesedávat s překříženýma nohama.


KLASICKÁ LÉČBA – OPERACE, LÉKY


V léčbě varixů se uplatňují zejména chirurgické metody – podvázání a odstranění rozšířených žil. U menších a středních varixů je možná metoda tzv. sklerotizace – varixy se nastřikují sklerotizačními roztoky, které vyvolají zánětlivou reakci výstelky varixu s uzavřením (jakýmsi slepením) jeho průsvitu a následnou přeměnou na vazivový pruh. Současně je nevyhnutelná aplikace kompresního obvazu ihned po injekci a hodně pohybu. Jsou i jiné metody, které se v praxi méně využívají.

Z chemických léků se podávají tzv. venotonika – léky podporující žilní tonus s cílem zabránit dalšímu rozšiřování žil a tvorbě nových varixů. Dále jsou to antiagregancia a antiflogistika – léky, které zlepšují reologické vlastnosti krve (lidově řečeno “ředí” krev, aby se nadměrně nesrážela), a léky působící proti zánětu a bolesti.


KOROLEN A RUTICELIT jsou základ


Z přírodních přípravků Energy jsou vhodné především jako prevence, ale i jako doplněk léčby, následující:
Korolen – bylinný koncentrát, který harmonizuje, regeneruje a detoxikuje srdečně-cévní systém. Lokálně působí krém Ruticelit – tonizuje žilní cévní stěnu, pomáhá odstranit otok a napětí, potlačuje tvorbu drobných tmavých žilek, tzv. metliček, které jsou víc kosmetickým problémem.
Podpůrný účinek na vazivovou tkáň má Flavocel, díky obsahu bioflavonoidů a vitaminu C poskytuje také antioxidační ochranu.
Vhodným hloubkově čisticím prostředkem je Cytosan zlepšující reologické vlastnosti krve. Pozitivní vliv mají i tzv. zelené potraviny – Chlorella, Spirulina, Barley juice a další přírodní produkty.


MUDr. Július Šípoš

Publikováno: 24. 11. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 547
Datum zveřejnění Titulek
09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

28. 01. 2020
Imunosan – vítěz nad streptokoky

Obsah pouze pro členy

11. 12. 2019
Vyhlášení předvánoční soutěže!

Přátelé, ukončili jsme naši předvánoční soutěž a zde jsou výherci: Drags imun – Knápková Marie Fytomineral – Lachnit  Jan Arganový olej – Lachnitová Lenka Spiron – Andersen Petr Audiron – Stošková Helena Vitamarin – El Bakri Markéta Děkujeme za trpělivost s vyhlášením soutěže-…

14. 11. 2019
Novinka:Organic Cranberry juice powder a oil

Proč  by měla mít brusinka tu výsadu patřit mezi naše zelené potraviny? Odpověď  se skrývá ve dvou slovech – kvalita a kvantita. Organic Cranberry juice powder, který vám nabízíme, je opravdu z Kanady. Obsahuje sušený extrakt z brusinek, jejichž energie a čistota pochází z kanadských jezer a jsou…

10. 11. 2019
Když je třeba doplnit svoje psychické síly

  Se zkracujícími se podzimními dny a úbytkem slunečního svitu často klesá i naše nálada. Je to přirozené. Pokud však máme od života naloženy starosti navíc, může se stát, že se nám už situace těžko zvládá. Mluvíme pak o podzimní depresi. Často ji spustí nedokončené nebo právě skončené věci,…

10. 11. 2019
Nesmíš se zastavit!

Kdo by si nepřál být i ve stáří vitální a soběstačný? Kdo by nesnil o moudrém spokojeném stáří? Jde to, jen musíte uvěřit, že to není sci-fi. Stáří je energeticky pod vlivem prvku Voda a stejně jako voda může mít dvě základní podoby. Buď plyne jako široká řeka zúrodňující své okolí, nebo se…

29. 10. 2019
Předvánoční soutěž

Máme pro Vás další nabídku soutěže, přátelé! Protože se snažíme přizpůsobit náš web a e-shop Vašim potřebám a přáním a neustále je vyšperkováváme, rádi bychom znali Váš názor na naše stránky a celý proces nakupování (proto je účast v soutěži podmíněna minimálním nákupem - viz podmínky). Co…

25. 10. 2019
NOVINKA: Brusinkové poklady- olej a šťáva

Naše velká novinka je antoxidační bomba v podobě našich dvou brusinek: olej ze semen brusinky – ORGANIC CRANBERRY OIL a sušená brusinková šťáva – ORGANIC CRANBERRY POWDER. Přírodní medicína brusinky tradičně užívá pro léčbu potíží spojených s ledvinami a močovým měchýřem. Praktici TČM…

25. 10. 2019
NOVINKA č. 2: Spiron Air

Pokud Vám chyběl Spiron v podobě kapalné směsi éterických olejů, pak můžete slavit- přesně to je Spiron Air. Obsahově identická směs, stejná vůně, pouze jiná podoba pro více variant použití. A z jakých to esenciální olejů se Spiron / Spiron Air skládá? MYRHOVÝ OLEJ : podporuje hojení, má…

25. 10. 2019
NOVINKA č. 3: Water balance

Do třetice všeho nejlepšího? To je na každém z nás, nicméně pro mnohé ženy by tomu tak mohlo být. V pořadí druhá pleťová voda v nabídce Energy, WATER BALANCE, má svou výraznou osobitost. Je kombinací hydrolátů z Cistu ladanifer a Levandule ouškaté (Lavandula stoechas). Pryskyřice z Cistu…

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací