[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Varixy – křečové žíly

Varixy (křečové žíly) jsou ve svojí podstatě vakovitá anebo válcovitá rozšíření povrchových žil s nedomykavostí chlopní. Za normálních okolností tyto žilní chlopně propouštějí krev jen směrem k srdci, tedy zabraňují jejímu zpětnému toku. Při nedostatečném uzavírání žilních chlopní část krve teče zpět čili se vrací směrem od srdce k periferii. Tak stěny žil ochabují a vakovitě se rozšiřují. Krev neteče plynule, ale stagnuje a vzniká zvýšené riziko tvorby sraženin.

I v mladém věku


Varixy se vyskytují nejčastěji na dolních končetinách v oblasti velké a malé safény, tzv. skryté žíly. Mohou být i v jiných oblastech: velmi časté jsou v oblasti konečníku, zde je nazýváme hemoroidy (lidově též zlatá žíla), méně je nalezneme v oblasti jícnu (ezofageální varixy), močového měchýře, vagíny, prostaty a podobně.

Křečové žíly se vyskytují už v mladém věku, o něco častější jsou u žen, zejména po porodech, a s věkem jejich množství přibývá.

Podle příčiny je dělíme na varixy primární, u kterých příčina není známa, a varixy sekundární, které se vytvářejí v důsledku poruch odtoku žilní krve jako tzv. kolaterály, zejména rozšířením a vytvářením jakýchsi bočních spojek.


Proč varixy vznikají?


Hlavním faktorem vzniku primárních varixů je pravděpodobně dědičná vloha, tedy predispozice, za kterou se skrývá vrozená méněcennost elastického vaziva v žilních stěnách. Významnou úlohu při vzniku varixů všeobecně hraje dlouhodobě zvýšený žilní tlak především v dolních končetinách při vzpřímené poloze.

Dalšími rizikovými faktory vzniku varixů jsou: zvýšená námaha, zejména vsedě a vestoje, dlouhodobé stání na jednom místě (např. stání v pozoru u vojáků strážní služby, stání v prostředcích městské hromadné dopravy a podobně). Rizikovým faktorem je dnes všeobecně rozšířený nedostatek aktivního pohybu (sedavé zaměstnání), sezení s překříženýma nohama, nošení ponožek, podkolenek a spodního prádla s těsnými a úzkými gumičkami, které se “zařezávají” do kůže a brání volnému žilnímu návratu odkysličené krve od periferie k srdci.

Rizikovým faktorem je i nadváha a obezita, hormonální změny, těhotenství, zejména když se komplikuje poruchou funkce ledvin se zadržováním tekutin, otoky a nepřiměřeným nárůstem hmotnosti.

Dlouhotrvající poruchy žilní hemodynamiky, tj. stagnace odkysličené venózní krve, jsou potom příčinou degenerativních změn a zánětů cévní stěny i samotných chlopní varikózních žil. Tím významně narůstá riziko srážení stagnující krve a vzniku zánětu, tj. tromboflebitidy a flebotrombózy (viz text v rámečku). Při dlouhém trvání tohoto stavu se poškozují okolní tkáně – kůže, podkoží a měkké tkáně s možností vzniku podlitin, hyperpigmentací a bércových vředů (ulcus cruris), které se jen velmi těžko hojí a zanesením infekce ohrožují celkové zdraví.


PŘÍZNAKY: BOLEST A OTOK


Klinicky se varixy projevují tupými bolestmi v dolních končetinách, pocitem zvýšené únavy a těžkých nohou, svalovými křečemi zejména v lýtkách. Při pokročilých rozsáhlých varixech vzniká otok. Nejdříve bývá přítomný jen k večeru v oblasti kotníků, později i výše na holeních a přetrvává po celý den.

CVIČME, hýbejme se!


Při prevenci varixů jsou nezbytná opatření zabraňující zvýšenému žilnímu tlaku v dolních končetinách. Je to hlavně prevence a redukce obezity, zákaz nošení těsných škrtících gumiček ve spodním prádle, při sedavém zaměstnání je důležité častěji se postavit a projít několik kroků nebo procvičit svaly dolních končetin, zejména lýtek.

V průběhu těhotenství je třeba nosit správnou velikost vhodných elastických punčoch, dělat pravidelné procházky, při sezení si dávat dolní končetiny na podnožku, nesedávat s překříženýma nohama.


KLASICKÁ LÉČBA – OPERACE, LÉKY


V léčbě varixů se uplatňují zejména chirurgické metody – podvázání a odstranění rozšířených žil. U menších a středních varixů je možná metoda tzv. sklerotizace – varixy se nastřikují sklerotizačními roztoky, které vyvolají zánětlivou reakci výstelky varixu s uzavřením (jakýmsi slepením) jeho průsvitu a následnou přeměnou na vazivový pruh. Současně je nevyhnutelná aplikace kompresního obvazu ihned po injekci a hodně pohybu. Jsou i jiné metody, které se v praxi méně využívají.

Z chemických léků se podávají tzv. venotonika – léky podporující žilní tonus s cílem zabránit dalšímu rozšiřování žil a tvorbě nových varixů. Dále jsou to antiagregancia a antiflogistika – léky, které zlepšují reologické vlastnosti krve (lidově řečeno “ředí” krev, aby se nadměrně nesrážela), a léky působící proti zánětu a bolesti.


KOROLEN A RUTICELIT jsou základ


Z přírodních přípravků Energy jsou vhodné především jako prevence, ale i jako doplněk léčby, následující:
Korolen – bylinný koncentrát, který harmonizuje, regeneruje a detoxikuje srdečně-cévní systém. Lokálně působí krém Ruticelit – tonizuje žilní cévní stěnu, pomáhá odstranit otok a napětí, potlačuje tvorbu drobných tmavých žilek, tzv. metliček, které jsou víc kosmetickým problémem.
Podpůrný účinek na vazivovou tkáň má Flavocel, díky obsahu bioflavonoidů a vitaminu C poskytuje také antioxidační ochranu.
Vhodným hloubkově čisticím prostředkem je Cytosan zlepšující reologické vlastnosti krve. Pozitivní vliv mají i tzv. zelené potraviny – Chlorella, Spirulina, Barley juice a další přírodní produkty.


MUDr. Július Šípoš

Publikováno: 24. 11. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 556
Datum zveřejnění Titulek
29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací