[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlásit / vytvořit účet

Pozdní léto je z pohledu TČM pod vládou prvku Země

Cyklus Pentagramu® Energy


Čas utíká jako voda a k vám se právě teď dostalo prázdninové dvojčíslo Vitae, nabízející prostor pro informace o dalším regeneračním koncentrátu Pentagramu®, kterým je Gynex. Po vrcholném létě, provázeném vysokými, někdy až spalujícími energiemi, přijde určité zklidnění, doba dozrávání, ranní rosy a vůně Země – babí léto. Je to období zvýšeného vnímání našeho okolí i sebe, přemítání, nostalgie. Poslední fáze ročního cyklu, kdy naše tělo i duši zahřívají blahodárné sluneční paprsky. Pozdní léto je z pohledu TČM pod vládou prvku Země a patří k němu orgány slezina (v našem dnešním pojetí slezina i slinivka) a žaludek.

GYNEX


O Gynexu, který je určen k regeneraci tohoto okruhu, se dá říci že se jedná snad o nejuniverzálnější přípravek z bylinných koncentrátů Pentagramu®. Je to právě On, který již 15 let provází věrně moji lékařskou praxi a který mě dovedl k firmě Energy. Nejvíce si na něm cením jeho regulačních účinků, kdy cestou hormonálního řízení ovlivňuje prakticky “celého člověka” a má výrazný pozitivní vliv na stres, zvláště emocionální. Je tedy často “úvodním a přípravným preparátem” při ovlivnění nejrůznějších nemocí. Jeho účinnost a oblibu potvrzuje také jeho postavení stálice v “top ten” nejprodávanějších produktů Energy.

OKRUH SLEZINY – SLINIVKY A ŽALUDKU


Slezina spolu s žaludkem řídí trávicí proces, rozkládá potravu a vytváří esenci ťing, která znovuobnovuje krev a je rozváděna po těle. Slezina vytváří z potravy postnatální čchi, tedy energii, kterou potřebuje organismus ke všem životním pochodům. Touto energií je také doplňována prenatální čchi, která sídlí v ledvinách a na jejíž kondici závisí jak kvalita, tak délka života.

Žaludek, který je nazýván v čínských textech “mořem potravy”, je také nesmírně důležitý orgán, který nejen shromažďuje a rozkládá potravu, ale má podstatný vliv i na kondici člověka a zastává rovněž funkce hormonální, které ovlivňují další orgány. Žaludeční nevolnost je stav, který je velmi nepříjemný a těžce se snáší. Jak již bylo řečeno, oba orgány patří k prvku Země, pro kterou je charakteristická vlhkost. Její přemíra ale slezinu výrazně oslabuje. Charakteristický je sezonní výskyt žaludečních a trávicích problémů na jaře a právě v období pozdního léta a na začátku podzimu. Slezina je orgánem snadno náchylným k vyčerpání.

Funkcí sleziny je přeprava a přeměňování potravy i tekutin, řízení krvetvorby a kvality krve. Poruchy se projevují trávicími obtížemi, hlavně nadýmáním, průjmy, bolestmi břicha, ale také vodnatými otoky a chudokrevností či jinými poruchami složení krevní tekutiny. Slezina řídí “vzestup čistého”, a ovlivňuje tím nejen trávicí proces a dostatečný přísun energie, ale také má vliv na stabilitu uložení orgánů dutiny břišní. Při nedostatečnosti tohoto procesu vídáme pokles žaludku, střev nebo dělohy, což s sebou přináší nepříjemné potíže. Slezina rovněž ovládá svalstvo a končetiny. Proto je svalová únava, nevýkonnost a neschopnost delší chůze příznakem oslabení tohoto orgánu.

Kondice sleziny se projevuje na rtech. Bledé a povadlé rty jsou příznakem oslabení, vyrážky jsou příznakem horkosti ve slezině a žaludku a namodralá barva je příznakem stagnace krve, tedy porušené přepravní funkce.

Vývodem sleziny jsou ústa. U poruch funkcí sleziny máme změněné chutě, jejich jiné cítění, nechutenství či velmi často při oslabení orgánu chuť na sladké.

Citem sleziny je přemítání. Myšlení vyvěrá ze sleziny a je dotvářeno v srdci duchem šen. Nadměrné přemítání při starostech a stresu, což je charakteristické pro dnešní dobu, vede k výraznému oslabování tohoto orgánu.

Tekutinou sleziny jsou sliny, které se mísí s potravou a umožňují její další zpracování. Oslabení orgánu může vést k hromadění slin a slinění.

Slezina řídí přeměňování a přepravu potravy i tekutin, rození a ovládání krve a vzestup čistého.

Slezina je těsně propojena se srdcem, kdy prázdnota sleziny oslabuje krev srdce, což se projevuje slabostí, bušením srdce či nespavostí. Podílí se s ním na cirkulaci krve. Mezi projevy prázdnoty patří krvácení z nosu, dělohy, bledost tváří apod.

S plícemi se podílí na řízení tvorby čchi a přeměňování a přepravě tekutin. Prázdnota jednoho orgánu vede i k prázdnotě toho druhého. Často dochází k zahušťování hlenů a souběhu trávicích a dýchacích potíží. Názorným příkladem je onemocnění mukoviscidóza (cystická fibróza), kdy zahuštěné hleny poškozují slinivku, plíce a způsobují neplodnost u mužů.

S játry se slezina podílí na trávení a také na kvalitě, množství a distribuci krve.

S ledvinami má slezina těsný vztah při vzájemném doplňování prenatální a postnatální energie. Oba orgány jsou náchylné k prázdnotě, což vyvolává poruchy tvorby a koloběhu tekutin. To vede často ke vzniku měkkých pastózních otoků. Oslabení jangu ledvin vyvolává i oslabení sleziny. To se projevuje zimomřivostí, průjmy, častým močením, otoky či studenými končetinami.

NEROZLUČNÁ DVOJICE KONCENTRÁT – KRÉM


Gynex ovlivňuje meridiány početí, tří ohnišť, sleziny a žaludku. Všechny tyto dráhy harmonizujeme krémem Cytovital. K příznivému působení lze také využít mýdlo či šampon Cytovital. Vždy ve směru toku energie drah. K minerálům, pozitivně stimulujícím tyto meridiány, patří jantar, topaz, tygří oko a zlato.

INDIKACE K POUŽITÍ GYNEXU

 • všechny poruchy hormonálních systémů
 • trávicí potíže (z nedostatku dle TČM)
 • emocionální stres
 • krevní poruchy
 • oslabená imunita v kontextu poruch nervově-hormonálního řízení (koncept PNEI – tj. psycho – neuro – endokrino – imunitní)
 • psychické funkční a organické poruchy
 • velká většina gynekologických nemocí (nepravidelná menstruace – zvláště v období dospívání a přechodu, vaječníkové cysty, klimakterické potíže, premenstruační syndrom, neplodnost z hormonálně-funkčních příčin a psychogenní neplodnost, gynekologické chronické kvasinkové záněty, prevence gynekologických nádorů závislých na estrogenech – dělohy, vaječníků, prsů, společně s Cytovitalem u nezhoubných onemocnění prsu – cyst a uzlíků)
 • hormonální poruchy štítné žlázy – s Cytovitalem a Vitamarinem
 • diabetes II. typu (ke zvýšení produkce inzulinu a ovlivnění jeho receptorů ve svalech)
 • obezita či nadváha, k omezení chuti na sladké
 • žaludeční neuróza a prevence žaludečních a dvanáctníkových vředů
 • psychická labilita a lehčí formy depresivních stavů, psychosomatických vazeb s orgánovými projevy
 • adaptogen na změnu životních podmínek s emocionální odezvou


DÁVKOVÁNÍ


Gynex se užívá jako všechny přípravky Pentagramu® vždy nalačno, půl hodiny před jídlem. U akutních stavů a nutnosti rychlého účinku 7 kapek, u chronických obtíží 5 kapek, u citlivých jedinců 1–3 kapky 1 až 3x denně. Reverzní reakce se vyskytují jen vzácně. Projevují se žaludečními potížemi či na úrovni psychické.

Gynex je opravdu univerzální přípravek vhodný (nejen) pro každou ženu. Jeho úloha tkví hlavně v prevenci nemocí. Nezpracovaný emocionální stres je v pozadí mnoha, někdy i velmi závažných, chorob. Přeji všem, aby tento skvělý pomocník spolehlivě působil na jejich zdraví a ukotvoval je pevně do pomyslného “středu”, kde budou chráněni před nepříznivými výkyvy. Před podzimem bychom měli načerpat co nejvíce pozitivní energie ze sluníčka a matky přírody, aby plískanice, virózy a úbytek světla měly na náš organismus co nejmenší negativní vliv.

MUDr. Bohdan HALTMAR

Publikováno: 21. 09. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 568
Datum zveřejnění Titulek
29. 01. 2024
Voňavá péče pro krásu i odvahu - Immortelle soap

Obsah pouze pro členy

03. 04. 2023
Účinky zelených potravin a terapeutických olejů

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2023
Soutěžte se zelenými potravinami o balíčky produktů energy! (4/2023)

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

08. 11. 2022
Navýšení cen v roce 2023

Upravili jsme e-shop tak, aby zobrazoval navýšení cen v roce 2023. A zároveň už máme nové ceníky.

23. 09. 2022
Offusin - (ne)kašleme na to!

Obsah pouze pro členy

25. 07. 2022
NOVINKA: Mycopan

Obsah pouze pro členy

24. 07. 2022
Vyčistěte si hlavu! Nové šampony Pentagramu

Obsah pouze pro členy

14. 07. 2022
Veterinární přípravky Epivet + Probiovet

Epivet je přírodní šampon pro lesklou a zdravou srst (vhodný pro citlivou pokožku). Probiovet zase posiluje imunitu a pomáhá se zažívacími potížemi.

23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.