[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Pozdní léto je z pohledu TČM pod vládou prvku Země

Cyklus Pentagramu® Energy


Čas utíká jako voda a k vám se právě teď dostalo prázdninové dvojčíslo Vitae, nabízející prostor pro informace o dalším regeneračním koncentrátu Pentagramu®, kterým je Gynex. Po vrcholném létě, provázeném vysokými, někdy až spalujícími energiemi, přijde určité zklidnění, doba dozrávání, ranní rosy a vůně Země – babí léto. Je to období zvýšeného vnímání našeho okolí i sebe, přemítání, nostalgie. Poslední fáze ročního cyklu, kdy naše tělo i duši zahřívají blahodárné sluneční paprsky. Pozdní léto je z pohledu TČM pod vládou prvku Země a patří k němu orgány slezina (v našem dnešním pojetí slezina i slinivka) a žaludek.

GYNEX


O Gynexu, který je určen k regeneraci tohoto okruhu, se dá říci že se jedná snad o nejuniverzálnější přípravek z bylinných koncentrátů Pentagramu®. Je to právě On, který již 15 let provází věrně moji lékařskou praxi a který mě dovedl k firmě Energy. Nejvíce si na něm cením jeho regulačních účinků, kdy cestou hormonálního řízení ovlivňuje prakticky “celého člověka” a má výrazný pozitivní vliv na stres, zvláště emocionální. Je tedy často “úvodním a přípravným preparátem” při ovlivnění nejrůznějších nemocí. Jeho účinnost a oblibu potvrzuje také jeho postavení stálice v “top ten” nejprodávanějších produktů Energy.

OKRUH SLEZINY – SLINIVKY A ŽALUDKU


Slezina spolu s žaludkem řídí trávicí proces, rozkládá potravu a vytváří esenci ťing, která znovuobnovuje krev a je rozváděna po těle. Slezina vytváří z potravy postnatální čchi, tedy energii, kterou potřebuje organismus ke všem životním pochodům. Touto energií je také doplňována prenatální čchi, která sídlí v ledvinách a na jejíž kondici závisí jak kvalita, tak délka života.

Žaludek, který je nazýván v čínských textech “mořem potravy”, je také nesmírně důležitý orgán, který nejen shromažďuje a rozkládá potravu, ale má podstatný vliv i na kondici člověka a zastává rovněž funkce hormonální, které ovlivňují další orgány. Žaludeční nevolnost je stav, který je velmi nepříjemný a těžce se snáší. Jak již bylo řečeno, oba orgány patří k prvku Země, pro kterou je charakteristická vlhkost. Její přemíra ale slezinu výrazně oslabuje. Charakteristický je sezonní výskyt žaludečních a trávicích problémů na jaře a právě v období pozdního léta a na začátku podzimu. Slezina je orgánem snadno náchylným k vyčerpání.

Funkcí sleziny je přeprava a přeměňování potravy i tekutin, řízení krvetvorby a kvality krve. Poruchy se projevují trávicími obtížemi, hlavně nadýmáním, průjmy, bolestmi břicha, ale také vodnatými otoky a chudokrevností či jinými poruchami složení krevní tekutiny. Slezina řídí “vzestup čistého”, a ovlivňuje tím nejen trávicí proces a dostatečný přísun energie, ale také má vliv na stabilitu uložení orgánů dutiny břišní. Při nedostatečnosti tohoto procesu vídáme pokles žaludku, střev nebo dělohy, což s sebou přináší nepříjemné potíže. Slezina rovněž ovládá svalstvo a končetiny. Proto je svalová únava, nevýkonnost a neschopnost delší chůze příznakem oslabení tohoto orgánu.

Kondice sleziny se projevuje na rtech. Bledé a povadlé rty jsou příznakem oslabení, vyrážky jsou příznakem horkosti ve slezině a žaludku a namodralá barva je příznakem stagnace krve, tedy porušené přepravní funkce.

Vývodem sleziny jsou ústa. U poruch funkcí sleziny máme změněné chutě, jejich jiné cítění, nechutenství či velmi často při oslabení orgánu chuť na sladké.

Citem sleziny je přemítání. Myšlení vyvěrá ze sleziny a je dotvářeno v srdci duchem šen. Nadměrné přemítání při starostech a stresu, což je charakteristické pro dnešní dobu, vede k výraznému oslabování tohoto orgánu.

Tekutinou sleziny jsou sliny, které se mísí s potravou a umožňují její další zpracování. Oslabení orgánu může vést k hromadění slin a slinění.

Slezina řídí přeměňování a přepravu potravy i tekutin, rození a ovládání krve a vzestup čistého.

Slezina je těsně propojena se srdcem, kdy prázdnota sleziny oslabuje krev srdce, což se projevuje slabostí, bušením srdce či nespavostí. Podílí se s ním na cirkulaci krve. Mezi projevy prázdnoty patří krvácení z nosu, dělohy, bledost tváří apod.

S plícemi se podílí na řízení tvorby čchi a přeměňování a přepravě tekutin. Prázdnota jednoho orgánu vede i k prázdnotě toho druhého. Často dochází k zahušťování hlenů a souběhu trávicích a dýchacích potíží. Názorným příkladem je onemocnění mukoviscidóza (cystická fibróza), kdy zahuštěné hleny poškozují slinivku, plíce a způsobují neplodnost u mužů.

S játry se slezina podílí na trávení a také na kvalitě, množství a distribuci krve.

S ledvinami má slezina těsný vztah při vzájemném doplňování prenatální a postnatální energie. Oba orgány jsou náchylné k prázdnotě, což vyvolává poruchy tvorby a koloběhu tekutin. To vede často ke vzniku měkkých pastózních otoků. Oslabení jangu ledvin vyvolává i oslabení sleziny. To se projevuje zimomřivostí, průjmy, častým močením, otoky či studenými končetinami.

NEROZLUČNÁ DVOJICE KONCENTRÁT – KRÉM


Gynex ovlivňuje meridiány početí, tří ohnišť, sleziny a žaludku. Všechny tyto dráhy harmonizujeme krémem Cytovital. K příznivému působení lze také využít mýdlo či šampon Cytovital. Vždy ve směru toku energie drah. K minerálům, pozitivně stimulujícím tyto meridiány, patří jantar, topaz, tygří oko a zlato.

INDIKACE K POUŽITÍ GYNEXU

 • všechny poruchy hormonálních systémů
 • trávicí potíže (z nedostatku dle TČM)
 • emocionální stres
 • krevní poruchy
 • oslabená imunita v kontextu poruch nervově-hormonálního řízení (koncept PNEI – tj. psycho – neuro – endokrino – imunitní)
 • psychické funkční a organické poruchy
 • velká většina gynekologických nemocí (nepravidelná menstruace – zvláště v období dospívání a přechodu, vaječníkové cysty, klimakterické potíže, premenstruační syndrom, neplodnost z hormonálně-funkčních příčin a psychogenní neplodnost, gynekologické chronické kvasinkové záněty, prevence gynekologických nádorů závislých na estrogenech – dělohy, vaječníků, prsů, společně s Cytovitalem u nezhoubných onemocnění prsu – cyst a uzlíků)
 • hormonální poruchy štítné žlázy – s Cytovitalem a Vitamarinem
 • diabetes II. typu (ke zvýšení produkce inzulinu a ovlivnění jeho receptorů ve svalech)
 • obezita či nadváha, k omezení chuti na sladké
 • žaludeční neuróza a prevence žaludečních a dvanáctníkových vředů
 • psychická labilita a lehčí formy depresivních stavů, psychosomatických vazeb s orgánovými projevy
 • adaptogen na změnu životních podmínek s emocionální odezvou


DÁVKOVÁNÍ


Gynex se užívá jako všechny přípravky Pentagramu® vždy nalačno, půl hodiny před jídlem. U akutních stavů a nutnosti rychlého účinku 7 kapek, u chronických obtíží 5 kapek, u citlivých jedinců 1–3 kapky 1 až 3x denně. Reverzní reakce se vyskytují jen vzácně. Projevují se žaludečními potížemi či na úrovni psychické.

Gynex je opravdu univerzální přípravek vhodný (nejen) pro každou ženu. Jeho úloha tkví hlavně v prevenci nemocí. Nezpracovaný emocionální stres je v pozadí mnoha, někdy i velmi závažných, chorob. Přeji všem, aby tento skvělý pomocník spolehlivě působil na jejich zdraví a ukotvoval je pevně do pomyslného “středu”, kde budou chráněni před nepříznivými výkyvy. Před podzimem bychom měli načerpat co nejvíce pozitivní energie ze sluníčka a matky přírody, aby plískanice, virózy a úbytek světla měly na náš organismus co nejmenší negativní vliv.

MUDr. Bohdan HALTMAR

Publikováno: 21. 09. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 554
Datum zveřejnění Titulek
16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

28. 01. 2020
Imunosan – vítěz nad streptokoky

Obsah pouze pro členy

11. 12. 2019
Vyhlášení předvánoční soutěže!

Přátelé, ukončili jsme naši předvánoční soutěž a zde jsou výherci: Drags imun – Knápková Marie Fytomineral – Lachnit  Jan Arganový olej – Lachnitová Lenka Spiron – Andersen Petr Audiron – Stošková Helena Vitamarin – El Bakri Markéta Děkujeme za trpělivost s vyhlášením soutěže-…

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací