[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Červený kořen zdraví

Červená řepa salátová (Beta vulgaris subsp. vulgaris) pochází z oblasti Středomoří. Její léčivé účinky poznali a využívali již staří Římané před více než třemi tisíci lety. Postupně se tato léčivá rostlina rozšířila do celé Evropy, Asie a Severní Ameriky, kde se běžně používá jako zelenina na přípravu zdravých salátů, příloh, a nejnověji se připravuje na vícero způsobů jako samostatný pokrm. Využívá se v dietoterapii, zejména při redukčních dietách a očistných kúrách. Její výtažky jsou známé svými ozdravujícími účinky při početných zdravotních problémech.

PRO SRDCE A KREV, TRÁVENÍ I IMUNITU

Červená řepa obsahuje látku betain, mimořádně zdraví prospěšnou, která má preventivní a léčebné účinky na srdečně-cévní systém. Rozšiřuje cévy, uvolňuje spazmy, a tak brání vzniku a rozvoji aterosklerózy, která postihuje zejména koronární a mozkové tepny. Zlepšuje se prokrvení a okysličení důležitých orgánů a tkání jako srdce, mozku, ledvin, kde je tento účinek velmi prospěšný a žádoucí. Zároveň červená řepa zpevňuje stěnu cévních kapilár, zlepšuje jejich elasticitu a pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku. Působí očistně a regeneračně i na orgány trávicího systému, podporuje funkci žaludku, jater, žlučníku, zlepšuje vylučování žluče. Pomáhá při detoxikačních procesech tenkému a především tlustému střevu s odstraňováním toxických látek z těla, zabraňuje zácpě. Dále má močopudné účinky, čímž pomáhá ledvinám při vylučování přebytečných solí a metabolitů z těla ven, a taktéž podporuje krvetvorbu. Červená řepa a její šťáva příznivě posiluje imunitu a má výrazné protichřipkové účinky. Dále je prospěšná při revmatických onemocněních, například dně (arthritis urica), kde pomáhá vyplavovat nahromaděnou kyselinu močovou z těla. Dobře se uplatní i při redukčních dietách.

OMLAZUJÍCÍ ÚČINKY

Červená řepa obsahuje i další zdraví prospěšné látky. Jsou to některé důležité prvky, jako draslík, vápník, hořčík, fosfor, křemík, železo, měď, zinek, též vitaminy skupiny B, C, kyselinu listovou a rozpustnou (solubilní) vlákninu pektin, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a zároveň příznivě ovlivňuje tvorbu inzulinu, což umocňuje její protisklerotické účinky. Pektin dokáže na sebe vázat i těžké kovy a radioaktivní látky, které se potom snadněji vyloučí z těla ven, a tak je chráněné před jejich zhoubným vlivem. Kyselina listová jako účinný antioxidant je nezbytná pro správný růst a dělení buněk v organismu, pro správnou funkci kardiovaskulárního systému, obnovu všech tkání v těle. Vysoký obsah křemíku, který se všeobecně považuje za minerál krásy, blahodárně působí na pokožku, vlasy a nehty, zvyšuje jejich pevnost a krásu. Křemík a kyselina listová doslova omlazují celý organismus.

CHUTNÁ POTRAVINA

 V minulosti se jako potravina více využívaly nadzemní části této léčivé zeleniny čili listy. Dnes se konzumují především podzemní hlízy (bulvy) v podobě salátů, buď syrové ve směsích s jinou zeleninou, nebo se vaří a používají jako příloha k hlavním jídlům namísto kompotu. Vařená červená řepa tvoří základ zdravého a chutného jídla známého zejména v Asii, východní Evropě a především na Ukrajině pod názvem boršč.

VYUŽÍVANÁ PO STALETÍ

V přírodním léčitelství se odedávna používala šťáva z červené řepy spolu s mrkvovou šťávou jako podpůrný prostředek při různých krevních onemocněních – od anémie až po leukemii. Červená řepa patří, díky tomu, že obsahuje velké množství minerálů, k zásadotvorným zeleninám. Proto pomáhá organismu vyrovnat se s překyselením a udržovat acidobazickou rovnováhu.

MUDr. Július ŠÍPOŠ

Publikováno: 15. 04. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 560
Datum zveřejnění Titulek
23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací