[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Kam nemůže lékař…

…tam přichází vilcacora. O liánovité rostlině z tropických oblastí amazonských deštných pralesů již čtenáři časopisu Vitae ledacos vědí. Její působení na lidský organismus je však natolik důležité a intenzivní, že stojí za to si ho připomenout a třeba i doplnit.

Nejen Indiánské jméno


Dle dávné legendy objevil vilcacoru a její účinky bojovník kmene Ashaninka. Při lovu v amazonské džungli byl těžce raněný a očekával svou smrt. Když vtom spatřil amazonského tygra zvaného Otorongo, jak ostrými drápy a zuby rozdíral silnou liánovitou rostlinu, z níž pak pil vytékající šťávu a následně plný síly vyskočil a ulovil srnu. Raněný bojovník se z posledních sil doplazil k této rostlině a také se napil její šťávy. Jeho síla se mu vrátila, rány se zacelily. Když po návratu ke svému kmeni vše vyprávěl ostatním, považovali to jeho spolubojovníci za poselství bohů a rostlinu nazvali Vilca Cora, což v jazyku kečua kmene Inků znamená “svatá rostlina”.


Dalšími názvy, se kterými se můžeme v souvislosti s touto bylinou setkat, jsou např. Uńa de Gato, Cat’s Claw, kočičí dráp, mačací pazúr, které vycházejí částečně ze zmíněné legendy a také odkazují na drápovité trny, jež pomáhají této rostlině pnout se po vysokých stromech.


Vilcacora pochází z rodu Uncaria. Existuje na šedesát druhů této liánovité rostliny. Kromě západní části Střední a Jižní Ameriky se vyskytuje také v Africe a Asii. Nejběžnějším druhem je Uncaria tomentosa (má bíložluté květy) a Uncaria guianensis (vyznačuje se velkými načervenalými květy, které přecházejí až do oranžových odstínů). Dorůstají délky až 30 m a jejich kmen má v průměru až 30 cm. Účinky jsou takřka stejné.CESTA Z PRALESA

Indiáni používali vnitřní kůru této rostliny nebo jejího kořene již od nepaměti. Muži pro vitalitu a mužnou sílu, ženy k rychlému zotavení po porodu, ale i proti otěhotnění. Při častém používání se prý dokonce šedivým vlasům navrátila jejich původní barva.
Vědci a badatelé ze západních zemí zpočátku nevěnovali této bylině velkou pozornost. První chemické výzkumy vilcacory byly sice zveřejněny již v roce 1952 ve Francii, ale ke skutečnému průlomu v zájmu o vilcacoru došlo až v 80. letech 20. století, kdy byly potvrzeny její imunologické, protirakovinné a další vynikající účinky. Tento nebývalý ohlas dal podnět k tomu, že Světová zdravotnická organizace uspořádala v roce 1994 v Ženevě mezinárodní konferenci, jejímž ústředním a také jediným tématem byla právě vilcacora.


CENNÉ ÚČINKY

Uncaria tomentosa je vyhledávána především pro své regenerační, protialergické, antioxidační, imunostimulační a v neposlední řadě také protirakovinné působení. Doporučuje se pít pravidelně především v období deštivých a chladných dnů v rámci prevence proti nemocem z nachlazení. Uncaria je účinná v boji s revmatismem a artritidou, příznivě působí na bolavé klouby, šlachy a vazy. Užívá se při léčbě zánětlivých nemocí, žaludečních vředů, menstruačních poruch a infekcí močových cest. Rozpouští krevní sraženiny, čímž předchází vzniku trombóz a následné mozkové mrtvici a srdečnímu infarktu. Napomáhá při astmatu, Crohnově chorobě, diabetu, anémii, podporuje střevní mikroflóru, působí proti depresi, poruchám spánku a chronickému únavovému syndromu. Snižuje vysoký tlak. Je také nazývána “lapačem lipidů” (tuků v krvi), užívá se proti patologickému zbytnění prostaty. Kuřáci (aktivní i pasivní) by měli pít uncarii pravidelně jako prevenci proti kuřáckému kašli a rakovině plic.

Ve formě obkladů je vhodná i na bércové vředy a jiné kožní problémy. Uncarii je možné podávat rovněž zvířatům (dávkování je nutné upravit dle váhy zvířete).


Hlavní účinnou látku představuje alkaloid uncarin F, který působí proti leukémii, aniž by bránil např. tvorbě nových obranných buněk kostní dřeně. Při chemoterapii se doporučuje tři dny před zákrokem pití čaje z uncarie přerušit a tři dny po chemoterapii ji opět začít užívat. Proces rekonvalescence i protinádorové a antimutagenní působení se tak posiluje, chemické látky se z těla rychleji vyloučí.


Uncaria tomentosa je velmi účinným bylinným prostředkem, a proto je třeba zvážit možné kontraindikace. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám (ani těm, které chtějí otěhotnět), dětem do 3 let, osobám po transplantaci kostní dřeně, orgánů a po transfuzi. Není vhodná pro diabetiky užívající inzulin, při hormonální léčbě a pro osoby užívající imunosupresiva.Detoxikační pr
ojevy

Příznaky reverzní reakce mohou být různé (pocení, únava, časté močení, jinak zbarvená stolice apod.), v průběhu pěti dnů jsou reakce normální, postupně vymizí. Pokud však problémy přetrvávají delší dobu, snižte dávku na minimum, váš organismus je pravděpodobně velmi zanesený. Nezapomínejte na zvýšený příjem tekutin! V případě jakýchkoliv nejasností je lépe konzultovat individuální zdravotní stav a možnost použití uncarie s odborným poradcem firmy Energy nebo terapeutem.


A Doporučení na závěr?

Žádná nemoc nevzniká ze dne na den. Proto nezapomínejte na prevenci, užívejte darů přírody, aktivně přistupujte k životu a myslete pozitivně!

Zlatuše Knollová

Publikováno: 19. 01. 2016

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 556
Datum zveřejnění Titulek
29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací