[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlásit / vytvořit účet

Lapacho – poklad (nejen) Inků

Mnohé informace o tomto čaji s mimořádnými širokospektrálními účinky jsme se mohli dočíst již v některých předchozích číslech Vitae. Dnešní povídání bude proto malým připomenutím a také rozšířením již známých údajů o některé další poznatky.

ROSTLINA Z PRALESA

Čaj Lapacho (čte se lapačo) se připravuje z vnitřní živé kůry stromu Tabebuia serratifolia, což je robustní, na podmínky poměrně nenáročná dřevina. Setkáte se s ní v oblastech Jižní a Střední Ameriky, a to jak v deštných pralesích nížin, tak vysoko v horách až do výše 4 000 m n. m. Plně vzrostlé stromy dosahují výšky až 25 m s průměrem kmene 75 cm a dožívají se věku až 700 let. Existuje na sto odrůd lapacha, liší se především vzhledem listů a květů. Stromy kvetou od prosince do února, jejich trubkovité květy mohou být zbarveny od žluté, přes oranžovou, až po temně červenou. Jsou masožravé. Pro export jsou určeny především dva druhy – lapacho morado a lapacho colorado, které nemají nežádoucí vedlejší účinky, a jejich používání je tedy bezpečné i pro laika.

Ideální pro léčebné účely je kůra ze stromu starého cca 40 let, kdy se v mízním pletivu vytvoří nejlepší koncentrace všech účinných látek. Využívají se především stromy s purpurově zbarvenými květy, které jsou považované za nositele největší léčivé síly.


Za zmínku jistě stojí i fakt, že kromě léčivých účinků se lapacho vyznačuje značnou tvrdostí dřeva. V době Inků bylo často používáno k výrobě velmi odolných luků. Dnes nachází uplatnění především ve stavebnictví, nábytkářském průmyslu a pro své nádherné zelenožluté až zelenohnědé zbarvení i k výrobě dekoračních předmětů.


SLOŽITÁ HISTORIE

Indiánští šamani používali lapacho odpradávna. Jejich léčba byla spojována s technikami napojenými na věštby bohů a ochranných duchů, dokázali aktivovat podvědomí ve stavu transu. Říká se, že pokud dostali svolení k léčbě, jejich úspěch byl takřka stoprocentní.

Také někteří lékaři se snažili prokázat léčivé účinky lapacha na vědecké bázi. Například profesor Accorsi z městské nemocnice v Sao Paulo provedl se svými pacienty pokus, při kterém se potvrdily jeho domněnky o vlivu lapacha na snižování bolestivosti při vážných nemocech, na tvorbu červených krvinek, o účincích při chronických onemocněních a mnoha kožních problémech. Zpráva byla s nadšením zveřejněna v jednom brazilském magazínu. Vedení nemocnice se však zaleklo, že by zdejší lékaři mohli být považováni za “mastičkáře a šarlatány”, a používání lapacha na lékařské půdě zakázalo.


V té době se totiž k léčebným prostředkům “třetího světa” na akademickém poli přistupovalo poněkud skepticky a podezřívavě.


Dalším vlivem, který paradoxně utlumil povědomí o účincích lapacha, byl jeho podrobný výzkum v roce 1884. Brazilská vláda na ohromující výsledky tohoto bádání uvalila informační embargo, a tak se poznatky o tomto unikátním nápoji mohly dále šířit až po jeho porušení v roce 1981.


V čem je lapacho výjimečné?

 • detoxikuje tělo od nejrůznějších nečistot až po těžké kovy
 • povzbuzuje látkovou výměnu (např. po chemoterapii, po delším používání psychofarmak apod.)
 • zlepšuje průběh chronických onemocnění jako roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, revmatoidní artritida
 • podporuje činnost slinivky břišní a tím tvorbu inzulinu
 • je vhodné při migréně, bolesti zubů, snižuje stres, navozuje zdravý spánek
 • posiluje imunitu (při pravidelném pití až o 60 %)
 • harmonizuje činnost jater, ledvin, sleziny, podporuje trávení
 • pomáhá při léčbě leukémie
 • blahodárně působí na cévy, proti křečovým žilám, při mozkové mrtvici, posiluje srdce
 • podporuje krvetvorbu, působí proti ateroskleróze, čistí krev
 • výborný prostředek v boji proti plísním, virům a různým druhům bakterií
 • posiluje a normalizuje činnost sexuálních orgánů
 • pomáhá při vyrážkách, ekzémech, psoriáze (lupénce) a hnisavých kožních projevech
 • potlačuje alergické reakce a sennou rýmu
 • odstraňuje únavu očí
To jsou jen některé nejdůležitější účinky čaje Lapacho, jeho působení je mnohem obsáhlejší. Výtažky z lapacha naleznete také v některých produktech Energy 
– v Korolenu a zubní pastě Balsamio, takže při jejich používání můžete využít úžasných vlastností této rostliny.


REVERZNÍ REAKCE
Vzhledem k tomu, že se při používání čaje Lapacho organismus zbavuje odpadních látek a nečistot, mohou se na krátkou dobu projevit neobvyklé reakce nebo chronické problémy se mohou změnit v akutní. Je to přechodný stav. Pokud by se však zhoršený stav ani po pěti dnech nezlepšil, poraďte se s lékařem, nebo vyhledejte svého terapeuta.

Lapacho je velmi účinné u mnoha zdravotních problémů. Doporučuji proto mít jej vždy trochu s sebou, ať jste kdekoli. Cestovatelé, mořeplavci a horolezci tak také činili, Vikingové například kůru lapacha při svých cestách směňovali za drahé kameny. I vy pravidelným používáním čaje Lapacho můžete směnit nemoc za zdraví. A to za to přece stojí!


Zlatuše Knollová

Publikováno: 13. 03. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 568
Datum zveřejnění Titulek
29. 01. 2024
Voňavá péče pro krásu i odvahu - Immortelle soap

Obsah pouze pro členy

03. 04. 2023
Účinky zelených potravin a terapeutických olejů

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2023
Soutěžte se zelenými potravinami o balíčky produktů energy! (4/2023)

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

08. 11. 2022
Navýšení cen v roce 2023

Upravili jsme e-shop tak, aby zobrazoval navýšení cen v roce 2023. A zároveň už máme nové ceníky.

23. 09. 2022
Offusin - (ne)kašleme na to!

Obsah pouze pro členy

25. 07. 2022
NOVINKA: Mycopan

Obsah pouze pro členy

24. 07. 2022
Vyčistěte si hlavu! Nové šampony Pentagramu

Obsah pouze pro členy

14. 07. 2022
Veterinární přípravky Epivet + Probiovet

Epivet je přírodní šampon pro lesklou a zdravou srst (vhodný pro citlivou pokožku). Probiovet zase posiluje imunitu a pomáhá se zažívacími potížemi.

23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.