[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Lapacho – poklad (nejen) Inků

Mnohé informace o tomto čaji s mimořádnými širokospektrálními účinky jsme se mohli dočíst již v některých předchozích číslech Vitae. Dnešní povídání bude proto malým připomenutím a také rozšířením již známých údajů o některé další poznatky.

ROSTLINA Z PRALESA

Čaj Lapacho (čte se lapačo) se připravuje z vnitřní živé kůry stromu Tabebuia serratifolia, což je robustní, na podmínky poměrně nenáročná dřevina. Setkáte se s ní v oblastech Jižní a Střední Ameriky, a to jak v deštných pralesích nížin, tak vysoko v horách až do výše 4 000 m n. m. Plně vzrostlé stromy dosahují výšky až 25 m s průměrem kmene 75 cm a dožívají se věku až 700 let. Existuje na sto odrůd lapacha, liší se především vzhledem listů a květů. Stromy kvetou od prosince do února, jejich trubkovité květy mohou být zbarveny od žluté, přes oranžovou, až po temně červenou. Jsou masožravé. Pro export jsou určeny především dva druhy – lapacho morado a lapacho colorado, které nemají nežádoucí vedlejší účinky, a jejich používání je tedy bezpečné i pro laika.

Ideální pro léčebné účely je kůra ze stromu starého cca 40 let, kdy se v mízním pletivu vytvoří nejlepší koncentrace všech účinných látek. Využívají se především stromy s purpurově zbarvenými květy, které jsou považované za nositele největší léčivé síly.


Za zmínku jistě stojí i fakt, že kromě léčivých účinků se lapacho vyznačuje značnou tvrdostí dřeva. V době Inků bylo často používáno k výrobě velmi odolných luků. Dnes nachází uplatnění především ve stavebnictví, nábytkářském průmyslu a pro své nádherné zelenožluté až zelenohnědé zbarvení i k výrobě dekoračních předmětů.


SLOŽITÁ HISTORIE

Indiánští šamani používali lapacho odpradávna. Jejich léčba byla spojována s technikami napojenými na věštby bohů a ochranných duchů, dokázali aktivovat podvědomí ve stavu transu. Říká se, že pokud dostali svolení k léčbě, jejich úspěch byl takřka stoprocentní.

Také někteří lékaři se snažili prokázat léčivé účinky lapacha na vědecké bázi. Například profesor Accorsi z městské nemocnice v Sao Paulo provedl se svými pacienty pokus, při kterém se potvrdily jeho domněnky o vlivu lapacha na snižování bolestivosti při vážných nemocech, na tvorbu červených krvinek, o účincích při chronických onemocněních a mnoha kožních problémech. Zpráva byla s nadšením zveřejněna v jednom brazilském magazínu. Vedení nemocnice se však zaleklo, že by zdejší lékaři mohli být považováni za “mastičkáře a šarlatány”, a používání lapacha na lékařské půdě zakázalo.


V té době se totiž k léčebným prostředkům “třetího světa” na akademickém poli přistupovalo poněkud skepticky a podezřívavě.


Dalším vlivem, který paradoxně utlumil povědomí o účincích lapacha, byl jeho podrobný výzkum v roce 1884. Brazilská vláda na ohromující výsledky tohoto bádání uvalila informační embargo, a tak se poznatky o tomto unikátním nápoji mohly dále šířit až po jeho porušení v roce 1981.


V čem je lapacho výjimečné?

 • detoxikuje tělo od nejrůznějších nečistot až po těžké kovy
 • povzbuzuje látkovou výměnu (např. po chemoterapii, po delším používání psychofarmak apod.)
 • zlepšuje průběh chronických onemocnění jako roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, revmatoidní artritida
 • podporuje činnost slinivky břišní a tím tvorbu inzulinu
 • je vhodné při migréně, bolesti zubů, snižuje stres, navozuje zdravý spánek
 • posiluje imunitu (při pravidelném pití až o 60 %)
 • harmonizuje činnost jater, ledvin, sleziny, podporuje trávení
 • pomáhá při léčbě leukémie
 • blahodárně působí na cévy, proti křečovým žilám, při mozkové mrtvici, posiluje srdce
 • podporuje krvetvorbu, působí proti ateroskleróze, čistí krev
 • výborný prostředek v boji proti plísním, virům a různým druhům bakterií
 • posiluje a normalizuje činnost sexuálních orgánů
 • pomáhá při vyrážkách, ekzémech, psoriáze (lupénce) a hnisavých kožních projevech
 • potlačuje alergické reakce a sennou rýmu
 • odstraňuje únavu očí
To jsou jen některé nejdůležitější účinky čaje Lapacho, jeho působení je mnohem obsáhlejší. Výtažky z lapacha naleznete také v některých produktech Energy 
– v Korolenu a zubní pastě Balsamio, takže při jejich používání můžete využít úžasných vlastností této rostliny.


REVERZNÍ REAKCE
Vzhledem k tomu, že se při používání čaje Lapacho organismus zbavuje odpadních látek a nečistot, mohou se na krátkou dobu projevit neobvyklé reakce nebo chronické problémy se mohou změnit v akutní. Je to přechodný stav. Pokud by se však zhoršený stav ani po pěti dnech nezlepšil, poraďte se s lékařem, nebo vyhledejte svého terapeuta.

Lapacho je velmi účinné u mnoha zdravotních problémů. Doporučuji proto mít jej vždy trochu s sebou, ať jste kdekoli. Cestovatelé, mořeplavci a horolezci tak také činili, Vikingové například kůru lapacha při svých cestách směňovali za drahé kameny. I vy pravidelným používáním čaje Lapacho můžete směnit nemoc za zdraví. A to za to přece stojí!


Zlatuše Knollová

Publikováno: 13. 03. 2015

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 554
Datum zveřejnění Titulek
16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

28. 01. 2020
Imunosan – vítěz nad streptokoky

Obsah pouze pro členy

11. 12. 2019
Vyhlášení předvánoční soutěže!

Přátelé, ukončili jsme naši předvánoční soutěž a zde jsou výherci: Drags imun – Knápková Marie Fytomineral – Lachnit  Jan Arganový olej – Lachnitová Lenka Spiron – Andersen Petr Audiron – Stošková Helena Vitamarin – El Bakri Markéta Děkujeme za trpělivost s vyhlášením soutěže-…

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací