[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlásit / vytvořit účet

Mýty o zdravém stravování

Pokud chceme dosáhnout krásné postavy a nedaří se nám to, nemusí být na vině jen nedostatek naší vůle nebo možností, jak toho dosáhnout. Neúspěch mohou způsobit i naše různá přesvědčení a tradované "pravdy", které mají často účinek zcela opačný. Podívejme se na některé z nich.
 
Jsem tlustá(ý) – přestanu jíst a zhubnu
Tento názor je slyšet velmi často a je bohužel naprosto mylný, protože pokud tělo strádá nedostatkem stravy nebo živin, dochází k tzv. metabolické pasti, kdy si organismus začne ukládat energii ve formě tuku pro horší časy, a tudíž nehubneme, ale naopak přibíráme.
 
Jíst se má naposledy v 17 hodin
Příliš dlouhá přestávka mezi jídly se nevyplácí, protože metabolismus opět přepne do úsporného režimu a spaluje méně kalorií, než když přijímáme menší porce častěji. Večerní jídlo by tedy mělo být střídmější v rámci denních porcí a mělo by být konzumováno zhruba 3 hodiny před ulehnutím.
 
Tmavé pečivo je celozrnné, a tím pádem méně kalorické
Tmavé pečivo nemusí být, a většinou ani není, celozrnné – je z bílé, pšeničné mouky, nejčastěji přibarvované, například karamelem. Celozrnné pečivo musí obsahovat více než 6 % vlákniny a není méně kalorické než bílé. Ale má tu pozitivní vlastnost, že obsahuje více vitaminů, minerálů a vlákniny. A právě díky vláknině se zvyšuje pocit sytosti, který vydrží déle než u bílého pečiva, tudíž člověk nemá delší dobu hlad. Při redukci váhy je potřeba hlídat množství tedy i u celozrnného pečiva.
 
Alkohol spaluje tuky
To je bohužel právě naopak, protože alkohol je energeticky velmi vydatný (1 g alkoholu odpovídá energii ve výši cca 29 kJ). Tuky nespaluje, ale napomáhá jejich ukládání. Jen pár příkladů pro srovnání: 100 ml 10% piva obsahuje 168 kJ, u bílého vína je to 226 kJ, u slivovice 925 kJ a u Baileys dokonce 2480 kJ! Dalším negativem v souvislosti s alkoholem je, že zvyšuje chuť na slaná, mastná a kalorická jídla. Nicméně je nutné přiznat i jeho pozitivní vliv, který se přisuzuje umírněné konzumaci červeného vína. Jeho obsahová složka resveratrol vykazuje mnoho prospěšných účinků, jako např. protizánětlivé působení, zlepšení srdeční činnosti, protinádorové účinky a působení proti vzniku krevních sraženin.
 
Po light výrobcích zhubnu
Light výrobky sice obsahují například méně tuku, ale nižší obsah tuku je nahrazen většinou aditivy jako želatinou nebo škrobem, takže zde můžeme řešit i aspekt, co je vlastně zdravější varianta. Light nápoje obsahují kvůli snížení energie
umělá sladidla, jako např. aspartam. Vědci se ale domnívají, že nízkokalorické potraviny s aspartamem vyvolávají v organismu potřebu přejídání se, takže k žádné redukci kalorií nedochází.

Publikováno: 04. 05. 2012

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 569
Datum zveřejnění Titulek
01. 06. 2024
Probiotika: Probiosan + Probiosan Inovum

V článku se dozvíte, jak probiotika Energy čerpají inspiraci z prastarých metod fermentace a čím jsou unikátní.Dozvíte se také, jak produkty Probiosan a Probiosan Inovum podporují zdraví a imunitu díky pokročilým metodám ochrany a dopravy probiotických bakterií do trávicího traktu.

29. 01. 2024
Voňavá péče pro krásu i odvahu - Immortelle soap

Obsah pouze pro členy

03. 04. 2023
Účinky zelených potravin a terapeutických olejů

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2023
Soutěžte se zelenými potravinami o balíčky produktů energy! (4/2023)

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

08. 11. 2022
Navýšení cen v roce 2023

Upravili jsme e-shop tak, aby zobrazoval navýšení cen v roce 2023. A zároveň už máme nové ceníky.

23. 09. 2022
Offusin - (ne)kašleme na to!

Obsah pouze pro členy

25. 07. 2022
NOVINKA: Mycopan

Obsah pouze pro členy

24. 07. 2022
Vyčistěte si hlavu! Nové šampony Pentagramu

Obsah pouze pro členy

14. 07. 2022
Veterinární přípravky Epivet + Probiovet

Epivet je přírodní šampon pro lesklou a zdravou srst (vhodný pro citlivou pokožku). Probiovet zase posiluje imunitu a pomáhá se zažívacími potížemi.

23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…