[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlásit / vytvořit účet

Není na světě bylina, aby k něčemu nebyla

Koriandr setý – Coriandrum sativum
Semena nesmrtelné lásky


Koriandr setý, latinsky Coriandrum sativum, je jednoletá bylina původem ze Středozemí. Dnes je rozšířen v jižní a střední Evropě, v severní a jižní Africe, východní Asii i Severní Americe. U nás se koriandr pěstoval dříve na jižní Moravě. Koriandr je prastará kulturní rostlina, která se především pro své léčebné účely pěstovala v Egyptě a Indii již před 3 000 lety. Zmínky o koriandru najdeme v pohádkách Tisíce a jedné noci a dokonce i ve Starém zákoně. Semena koriandru byla nalezena v hrobkách faraonů, což dává tušit, že Egypťané podobně jako Číňané věřili, že užíváním koriandru lze dosáhnout nesmrtelnosti. Ve středověku byla pak semena koriandru považována za afrodiziakum a byla součástí svatebních obřadů a nápojů lásky. V magických rituálech lze použít koriandr pro získání nikdy nekončící lásky – lásky nesmrtelné.
 
Z rostliny koriandru lze používat zelenou nať a semena. Zelená nať je výborná surovina pro přípravu domácího pesta či ochucování polévek a kromě toho má velmi dobrý vliv na trávení, močové cesty a kožní vyrážky. Plody se odedávna používají jako koření do mas a salátů, sušenek, marmelád, pečiva, polévek, omáček či zeleninových pokrmů. Semena koriandru jsou lahodným kořením a kromě toho podporují tvorbu žaludečních šťáv, zlepšují trávení a vstřebávání a působí proti křečím. Jsou vhodná při všech zažívacích poruchách, zvláště pokud jsou provázené bolestmi břicha a průjmem. Čaj ze semen koriandru pomáhá při žaludečních křečích, pocitu plnosti, nadýmání a také podporuje vykašlávání. Semena koriandru obalená cukrem byla oním starodávným “cicvárkovým semínkem”, které se užívalo proti bolestem břicha. Semena obsahují velké množství éterických silic. Mají velmi výraznou, nezaměnitelnou chuť vzdáleně připomínající pomerančovou kůru, jsou nedílnou součástí indického kari a celé řady dalších kořenících a léčebných směsí. V některých kulturách se samotné semínko žvýká nebo louhuje v lihu a popíjí jako aperitiv. Koriandr má také příznivé účinky na nervovou soustavu, čehož lze využít při žaludeční neuróze, nebo pokud je žaludek stažen strachem či trémou. Zevně se koriandr používá k ošetřování vředů nebo jako mazání při onemocněních kloubů a revmatismu.
 
Podle lidové moudrosti přináší koriandr v domě klid, zajišťuje bezpečí a ochranu. Těhotné ženy, které chtějí mít chytré a šikovné děti, ať pojídají koriandr každý den. No, není to úžasné koření? Podívejte se schválně do kredence, jestli vám tam tento malý zázrak neleží ladem...
 
Mgr. Tereza VIKTOROVÁ

Publikováno: 01. 12. 2011

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 569
Datum zveřejnění Titulek
01. 06. 2024
Probiotika: Probiosan + Probiosan Inovum

V článku se dozvíte, jak probiotika Energy čerpají inspiraci z prastarých metod fermentace a čím jsou unikátní.Dozvíte se také, jak produkty Probiosan a Probiosan Inovum podporují zdraví a imunitu díky pokročilým metodám ochrany a dopravy probiotických bakterií do trávicího traktu.

29. 01. 2024
Voňavá péče pro krásu i odvahu - Immortelle soap

Obsah pouze pro členy

03. 04. 2023
Účinky zelených potravin a terapeutických olejů

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2023
Soutěžte se zelenými potravinami o balíčky produktů energy! (4/2023)

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

08. 11. 2022
Navýšení cen v roce 2023

Upravili jsme e-shop tak, aby zobrazoval navýšení cen v roce 2023. A zároveň už máme nové ceníky.

23. 09. 2022
Offusin - (ne)kašleme na to!

Obsah pouze pro členy

25. 07. 2022
NOVINKA: Mycopan

Obsah pouze pro členy

24. 07. 2022
Vyčistěte si hlavu! Nové šampony Pentagramu

Obsah pouze pro členy

14. 07. 2022
Veterinární přípravky Epivet + Probiovet

Epivet je přírodní šampon pro lesklou a zdravou srst (vhodný pro citlivou pokožku). Probiovet zase posiluje imunitu a pomáhá se zažívacími potížemi.

23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…