[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Světový den diabetu: 14. listopad

Diabetes mellitus neboli cukrovka je nemoc stará jako lidstvo samo, první zmínky o ní pocházejí už ze starověku. Je to onemocnění, které se může týkat každého z nás. Ať jsme bohatí, chudí, mladí, staří. Nebolí, a tak nás často ani nenapadne, že právě my bychom mohli mít s tvorbou inzulinu, který je pro správné fungování organismu nezbytný, potíže. Pod označením cukrovka si můžeme, zjednodušeně řečeno, představit chronické potíže organismu se zpracováním sacharidů, tedy cukrů.
Na jednu stranu je alarmující, že nemocných stále přibývá, zatímco věk pacientů se snižuje. Statistiky hovoří o tom, že léčených diabetiků je v České republice zhruba 800 tisíc. Na druhou stranu nemá význam se zbytečně stresovat a znepokojovat, protože právě stres,mimo jiné, bývá jedním ze spouštěčů tohoto onemocnění. To, zda právě nás úplavice cukrová, což je český název pro tuto nemoc, postihne, máme totiž částečně i ve svých rukou. Na vině není jen genetika, ale také náš životní styl, který můžeme naprosto výrazným způsobem ovlivnit.
A proč právě nyní věnujeme pozornost cukrovce? Není to náhoda, že na 14. listopad připadá Světový den diabetu. V tento den se totiž roku 1891 narodil objevitel inzulinu, kanadský lékař Frederik Grant Banting.
 
CO JE CUKROVKA
Měli bychom v první řadě vědět, že existuje cukrovka 1. a 2. typu a oba druhy se liší tím, co úplavici cukrovou způsobuje.
Cukrovka 1. typu může propuknout u novorozence i starého člověka, bývá podmíněna geneticky a její léčba se neobejde bez pravidelné aplikace inzulinu, hormonu, který vzniká ve slinivce břišní. Pacient je na přísunu inzulinu zvenčí závislý. Diabetes 1. typu se řadí mezi autoimunitní onemocnění.
U cukrovky 2. typu tak zvané Langherhansovy ostrůvky ve slinivce břišní sice inzulin vytvářejí, ale méně, než tělo potřebuje. Navíc buňky v těle, které inzulin potřebují k tomu, aby zpracovaly cukr, s ním nedokáží dobře hospodařit. Právě tento druh cukrovky se řadí mezi takzvané civilizační choroby. Projevuje se často u lidí se sedavým zaměstnáním, s čímžjde ruku v ruce špatný životní styl. Namátkou jmenujme stres, kouření, nezdravé stravování, obezitu, nedostatek pohybu. První, co lékař diabetikovi nařídí, je změna stravovacích návyků, což znamená vynechat z jídelníčku sladká jídla a zamyslet se nad skladbou jídelníčku, více se pohybovat.

JAK SE DÁ CUKROVKA POZNAT?
Diabetes se obvykle odhalí při vyšetření moči. Již ve středověku si lidé všimli, že takzvaná “sladká moč” vábí mouchy a jiný hmyz. Jejich poznatek byl správný: při špatném zpracování sacharidů se cukr vyplavuje z těla močí. Nemocný může pociťovat velkou žízeň, únavu, malátnost, někdy se objeví úbytek hmotnosti, které by pacienta měly alarmovat a bez váhání dovést do ordinace lékaře. Při neléčeném rozvinutém diabetu hrozí vážné komplikace, například onemocnění ledvin, oční obtíže, postižení nervů nebo poškození cév, které může vést až k amputaci končetin.
Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, nelekejte se. Nerezignujte. Možná namítnete, že je pro vás těžké změnit od základu svůj život a myslíte si: co se má stát, stane se. Pozor! Někdy i malá změna může přinést skvělé výsledky, zejména pokud vsadíte na pravidelnost – zkuste denně vyšetřit 30 minut na procházku, nejlépe v přírodě, odpoutat se od běžných starostí, odpočinout si, relaxovat. A nezapomínejte ani na to, že humor je kořením života a příroda je mocná léčitelka…


Ing. Miloslava MARTÍNKOVÁ
 

Publikováno: 01. 11. 2011

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 556
Datum zveřejnění Titulek
29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

20. 03. 2020
Co je nejlepší prevencí v těchto dnech?

Obsah pouze pro členy

16. 03. 2020
Aktuální důležité informace k fungování Energy centra

Přijatá opatření za aktuálního výjimečného stavu.

01. 03. 2020
Droserin - anděl strážný našeho dýchání

Plíce a průdušky patří spolu s tlustým střevem, nosem a pokožkou k prvku Kov. K němu přísluší sucho, emoce smutek, barva bílá, chuť pálivá a tón D. Sucho plicím škodí, protože znesnadňuje dýchání. Kondice plic závisí především na stavu slinivky, jater a srdce. Důležitým faktorem pro správné dýchání…

01. 03. 2020
Co dělat, když přijde chřipková vlna?

Obsah pouze pro členy

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací