[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Andropauza: přechod u mužů

Andropauza neboli climacterium virile (též “mužský přechod”) představuje soubor klinických příznaků a zdravotních změn u mužů starších 50 let. Je jakousi analogií ženského přechodu čili klimakteria, i když příznaky nemusí být až tak viditelné. Stárnutím populace se andropauza stává čím dál více naléhavějším problémem, kterým se společnost musí zabývat, jelikož světová populace stárne (po roce 2050 bude na světě asi trojnásobně víc lidí ve věku 60 let a starších, než tomu bylo před rokem 2000).
 
PROJEVY SNÍŽENÉ HLADINY HORMONŮ

Andropauzu charakterizuje snížená hladina mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon, který se tvoří ve varlatech a je zodpovědný za vývoj mužského pohlaví (díky němu se v pubertě z chlapce vyvine chlap). Zodpovídá za sexualitu, libido, za vývoj mužského ochlupení na těle a tváři, za hloubku hlasu, nárůst svalové hmoty, podporuje krvetvorbu, vyrovnává náladu, zlepšuje paměť a koncentraci. Je nezbytný v průběhu celého života, kvůli jeho kvalitám a početným funkcím.
 
Víme, že hladina testosteronu začíná pozvolna klesat už ve věku okolo 30 let. Avšak významnější pokles nastává právě po padesátce, když se téměř u 10 % mužů projeví klinickými příznaky a při vyšetření hormonu v krvi se zjistí jeho snížená hodnota pod dolní fyziologickou hranicí. Po šedesátce má až 20 % mužů problémy související s andropauzou a s přibývajícím věkem procento narůstá. Samozřejmě to, do jaké míry se příznaky andropauzy rozvinou, závisí i na genetické výbavě (predispozici) každého jednotlivce, od přidružených chorob – obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, kouření, nadměrný příjem alkoholu, stres a podobně.
 
Andropauza se klinicky projevuje poruchami sexuálních funkcí, snížením až ztrátou libida, sníženou erekcí, nedostatečnou tvorbou spermií a ztrátou plodnosti. Nedostatek testosteronu způsobuje i postupnou ztrátu svalové hmoty, ochlupení, atrofii kůže, může docházet k řídnutí kostí – osteoporóze, ke vzniku anémie – chudokrevnosti. Tuk se v těle tvoří a ukládá ve zvýšené míře. Objevují se poruchy nálady, podrážděnost, sklon k depresím a samotářství, nezájem o partnerku a společenský život, zhoršuje se paměť, spánek bývá přerušovaný, snižuje se duševní i fyzická výkonnost. Několikanásobně vzrůstá riziko vzniku chorob souvisejících s arterosklerózou – srdeční infarkt, mozková mrtvice, poruchy metabolismu cukrů a tuků – diabetes mellitus, obezita, dyslipidemie, ale i riziko vzniku rakoviny, osteoporózy, anémie. Zejména pokud se snížená hladina testosteronu neřeší.
 
 
ANDROPAUZA NENÍ NEMOC, ALE LZE JI LÉČIT

Bohužel, jen asi 10 % mužů s projevy andropauzy najde odvahu navštívit lékaře.
Andropauza potvrzená sníženou hladinou hormonu v krvi se řeší jeho substitucí, tj. podáváním testosteronu ve formě tablet, injekcí nebo kožních krémů, případně náplastí. Většina mužů, kteří se pro ni rozhodnou, upřednostňuje injekční aplikaci, protože je nejpohodlnější (injekci stačí podávat jednou za tři měsíce). Podávání hormonu indikuje odborný lékař – urolog, androlog, případně sexuolog, řídí se podle hladiny hormonu v krvi. Vyšetření nejsou náročná ani bolestivá, proto obavy z návštěvy lékaře nejsou na místě. Je třeba si jen uvědomit, že andropauza není choroba, ale pouze projev stárnutí, který se dá úspěšně zvládnout.
Samotný hormon testosteron se nedá nahradit žádnými doplňky výživy. Avšak v prevenci a zmírnění klinických projevů andropauzy a při snižování rizik vzniku onemocnění souvisejících s andropauzou, resp. stárnutím mužského organismu, se osvědčily přírodní přípravky Energy.
Svůj nezanedbatelný význam má i zdravý životní styl a pravidelná životospráva s vystříháním se škodlivin, jako je kouření, nadměrné pití alkoholu, přejídání se, zejména nadměrné konzumování kalorických, sladkých a mastných jídel. Rovněž důležitý je pravidelný přiměřený pohyb, relaxace v přírodě, hobby a aktivity, při kterých psychika pookřeje. Je potřebný dostatek odpočinku a spánku.
 
 
ENERGY PŘÍPRAVKY ORGANISMUS PODPOŘÍ

Bylinný koncentrát Korolen harmonizuje asi nejvíc “zkoušený” srdečně-cévní a centrální nervový systém. Zároveň tělo účinně detoxikuje, zlepšuje okysličení srdce, mozku a ostatních orgánů.

Vyrovnávat výkyvy nálady, a tím zlepšovat i fyzickou výkonnost pomáhá bylinný koncentrát Stimaral. Příznivě působí na oblast psychiky, stimuluje bez potřeby kofeinu a není návykový. Pomáhá organismu přizpůsobit se novým podmínkám, odolávat stresu, zlepšovat paměť a smyslové funkce, jako je zrak a sluch. Pomáhá též při impotenci, zejména pokud je spíše psychického původu. Stimaral se může užívat současně s Korolenem. Buď tak, že je každý druhý den střídáme, nebo bereme oba denně (Stimaral zpravidla ráno a Korolen v poledne a večer).

Bylinné koncentráty Renol a King Kong se uplatní při detoxikaci těla, pomohou při regeneraci pohybového aparátu, osteoporóze, zlepšování stavu kosterního svalstva, při odbourávání přebytečného tuku, mají příznivý vliv na močopohlavní systém.

Přípravky s obsahem jinanu dvoulaločného Revitae a Celitin pomáhají odstranit projevy stárnutí, příznivě působí na cévy, pomáhají je rozšiřovat a čistit, čímž se podpoří prokrvení důležitých orgánů – zejména mozku. Zlepší se paměť a soustředění.

Fytomineral je koloidní roztok minerálů, které jsou potřebné pro správný průběh biochemických pochodů v organismu, pro tvorbu enzymů, regulaci hormonální činnosti a detoxikaci. Mnohé z těchto výjimečně dobře se vstřebávajících minerálů tělo využívá na regeneraci kostry, vlasů, nehtů, pro prevenci osteoporózy, cukrovky. Příznivý vliv na projevy andropauzy a související symptomy stárnutí mají i přípravky Vitamarin, Skeletin, Vitaflorin, Barley juice a z léčivých čajů Energy zejména Smilax officinalis, Tribulus terrestris, Lycium chinense a Green Tea – Gaba.

MUDr. Július ŠÍPOŠ

Publikováno: 08. 11. 2015

Související produkty

Další články k tématu Organic Matcha Powder - zkušenosti a použití

Zobrazeno 7 položek
Datum zveřejnění Titulek
25. 07. 2019
Klidná bdělost: Matcha

Zelený čaj může být to nejlepší, co se v létě rozhodnete popíjet. Obecně platí, že zelený čaj má na organismus ochlazující účinek a nejvhodnější doba pro něj je v našich podmínkách právě léto. ☀️ Pravděpodobně nejkvalitnější variantou zeleného čaje je Matcha. Tento tradiční japonský nápoj vám…

01. 03. 2019
Vyberte si ZELENÉ POTRAVINY přímo na tělo!

Účinnost zelených potravin je často zbytečně podceňována. Možná v domnění, že jsou to potraviny a ne léky. A to je mylná představa. Japonci tvrdí, že žena z kuchyně vládne nad životem a smrtí všech členů rodiny. Tímto ani ne příliš nadneseným rčením se upozorňuje na to, že se nesmí podceňovat…

04. 09. 2018
Hola, hola, škola volá!

POMOZME NAŠIM RATOLESTEM HRAVĚ ZDRAVĚ ZAHÁJIT ŠKOLNÍ DOCHÁZKU Pro mnoho dětí a studentů může být poprázdninový nástup do školy tak trochu energetickým šokem. Najednou se musí zase soustředit, mít dostatek energie na podávání výkonů a plnění domácích úkolů, cítit se v pohodě a k tomu všemu odolávat…

04. 07. 2018
Jak si v létě dobít baterky!

Už je to tady, už je to tady! Nejkrásnější část roku, na kterou se vždy těšíme a která pravidelně uteče jak voda: prázdniny. Nostalgicky sem tam zavzpomínáme na dětství a dva měsíce plné dobrodružství a svobody. Čím jsme ale starší, ne každý z nás vnímá vysoké teploty stejně zvesela jako tenkrát…

19. 06. 2017
Ve znamení štíhlých křivek, radosti a energie DÍKY ORGANIC MATCHA

Chcete si užívat teplých letních dnů v duchu relaxace, čisté mysli a přílivu energie? To vše bez kávového dopingu? Nevěříte? Dejte zelenou naší nové zelené potravině – čaji Organic Matcha z nejčistších lokalit v Japonsku a uvidíte. Za 100% kvalitu, čistotu, tradiční šetrné zpracování, a díky tomu…

06. 04. 2017
ORGANIC MATCHA POUŽITÍ

Obsah pouze pro členy

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací