[email protected]  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Není na světě bylina, aby k něčemu nebyla

Benedikt lékařský – Cnicus benedictus L.
požehnaný bodlákBenedikt lékařský (Cnicus benedictus L.) neboli čubet, bylina z čeledi hvězdicovitých, je pro své léčivé účinky znám již od starověku. Léčivá síla vynesla čubetu i jeho jméno – z latinského benedictus neboli požehnaný. Ze Středomoří, odkud benedikt pochází, se v 16. století rozšířil do celé Evropy díky mnichům, kteří ho pěstovali v klášterních zahradách. Postupně si ho oblíbili i prostí lidé, a benedikt tak dostal mnoho dalších zajímavých jmen, např.: hořký bodlák, krasovlásek, ostropes, zaječí ouško nebo pcháč požehnaný. Jako bylina, která “čistí kreva vyhání hnilobu”, byl vyhlášeným lékem proti moru. Bylinář Matthioli zas doporučoval čubet kojným či matkám, které ztratily mléko. A v současnosti, kdy již krasovlásek není tolik v povědomí “veřejnosti”, dostala léčivá síla benediktu požehnání i od moderní vědy. Hojně se tedy využívá nejen v léčitelství a homeopatii, ale i v oficiální medicíně, zejména pro své komplexní dezinfekční účinky, ať už na problémy zažívacího ústrojí, nemoci kůže, nebo možná brzy i na rakovinu či HIV.
 
Benedikt čubet je jednoletá bylina, která dorůstá až 60 cm, s podlouhlými bodlinatými listy. Celá rostlina je silně chlupatá. Daří se jí na slunci, v sušší, ale humózní půdě. Množí se semeny a pěstuje se v zahradách na celém světě, místy i zplaňuje. Kvete v červnu a červenci jasně žlutými květy. Právě v době květu se sbírá a suší její nať. Výtažek z natě benediktu je typický svou hořkou chutí. Po 1. světové válce byl dokonce (neúspěšně) používán v pivovarnictví jako náhražka chmelu. Obsahuje hořčiny, silice, třísloviny, pryskyřice a množství dalších účinných látek.Účinky benediktu jsou hlavně antibakteriální a protivirové (některé studie tvrdí, že je účinný i proti virům HIV). Protirakovinové účinky benediktu jsou ve stadiu výzkumu, uvažuje se o jeho využití jako cytostatika. Benedikt je také velmi účinný na problémy zažívací a vylučovací soustavy. Zlepšuje trávení při žaludeční slabosti a nechutenství, působí proti nadýmání i průjmu. Je doporučován při nemocech žlučníku a jater, protože zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Působí i močopudně a podporuje vylučování kyseliny močové – je dobrý proti dně a revmatismu.Neméně důležité je i zevní použití čubetu, hlavně ve formě tinktury – se svými dezinfekčními účinky je výborný na špatně se hojící rány, záněty kůže, akné, bércové vředy, ekzémy i při léčbě lupénky. Antivirové působení benediktu se využívá při léčbě pásového oparu. Tiší neuralgické bolesti. Sedací koupele jsou pak doporučované k prevenci, léčbě hemoroidů. Vnitřně se podává obvykle ve formě nálevu (lžíce sušené natě se louhuje v šálku vroucí vody 2 minuty, pije se 2x denně). Podobně lze připravit i benediktový svařák, bude mít lepší chuť. Kořen se žvýká při zápachu z úst a při zánětu dásní. Nemá se ale žvýkat příliš často – předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin.Čubet lze užívat i v jídle: sušený květ benediktu lze pro přibarvení pokrmů přisypat namísto šafránu, kořen se přidává do některých likérů a vín, kterým dodává hořkou chuť.Jestli jste si benedikt čubet nestihli vypěstovat letos, nezoufejte, je složkou Vironalu. Právě teď, kdy je zima spolu s chřipkami a angínami již za dveřmi, je vhodný čas ho zkusit.


Mgr. Vladimír Vonásek
 

Publikováno: 01. 11. 2011

Související produkty

Seznam článků

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 560
Datum zveřejnění Titulek
23. 06. 2022
NOVINKA: Mycocard

Obsah pouze pro členy

01. 04. 2022
Dubnová soutěž se zelenými potravinami

Soutěžte se zelenými potravinami a vyhrajte lákavé ceny. Zde si můžete přečíst pravidla soutěže.

23. 03. 2022
NOVINKA: Mycohepar

Obsah pouze pro členy

31. 10. 2021
NOVINKA: Mycopulm

Obsah pouze pro členy

29. 09. 2021
Jak předcházet rýmě

Blíží se podzimní plískanice, a období rýmy - co s tím? Už jste zkusili výplach nosu slanou vodou? V článku najdete videonávod (ukázku aplikace) a tipy.

21. 09. 2021
Správné užívání bylinných koncentrátů Energy a jejich vhodné kombinace s dalšími přípravky

Jak správně užívat přírodní přípravky Energy a naplno využít jejich potenciál? Jak správně detoxikovat organismus? V textu jsou zahrnuty i dlouholeté zkušenosti lékařů, terapeutů, lektorů společnosti Energy s používáním přípravků při prevenci a řešení nejčastějších zdravotních problémů (v druhé…

16. 06. 2021
Tuňáková pomazánka s mrkví

Recept na velmi chutnou tuňákovou pomazánka s mrkví, kořením a foodovými oleji. Nechte se inspirovat ;)

22. 01. 2021
Ylang ylang: Elixír blaženosti

Esence z květů canangy, známá nejčastěji pod názvem Ylang ylang, je velkou osobností a učitelem. Má vzácnou schopnost vyrovnávat polarity a zároveň navozovat až exoticky hypnotický stav potěšení, pokud se mu ovšem odevzdáme.

15. 11. 2020
Máta: Osvobození dechu

Znáte spojení mezi dechem a trávením? Když je nám někdy po jídle těžko a zhluboka dýcháme, v těle se věci šoupnou, párkrát si říhneme a pocítíme úlevu. Když občas prožíváme emočně náročné momenty a zhluboka dýcháme, emocionální intenzita se rozptýlí a celá situace bude mnohem snesitelnější. Zkrátka…

09. 11. 2020
Předvánoční soutěž 2020: "imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji"

Předvánoční soutěž na téma imunita + duševní pohoda a jak s ní pracuji o jeden z 10 produktů Energy. Zúčastnit se může každý! Losování proběhne 30.11.2020.

08. 11. 2020
Levandule: Vnitřní klid a důvěra v život

Vůně levandule je nám všem důvěrně známá, ale jsme si také vědomí, jaké dary nám přináší?

17. 10. 2020
Novinka: Qi drink

Obsah pouze pro členy

07. 09. 2020
Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří na klubu Energy Olomouc.

12. 06. 2020
Element ohně: Na vrcholu energie

Představte si letní den - počínající příjemně vlahým ránem, naplněný pohodou, dětským smíchem a hravým skotačením, osvěžujícím ovocem, hřejivými slunečními paprsky a dobrou zábavou při večerním setkání s přáteli. Pokud se Vám podařilo vžít se do představy, možná jste se dotkli radosti, která je…

03. 06. 2020
Přírodní repelent: TICK-A-TACK

Víte, co obsahuje náš přírodní repelent a čím je výjimečný?

01. 05. 2020
Radost z dýchání

Pojďme se společně zamyslet, proč přišel „útok na plíce“ a jak nechat dech znovu rozkvést. Vždyť dýchání přímo ovlivňuje kvalitu života a naší energii být, žít a tvořit.

01. 05. 2020
Aguaje a Maca - ženské a mužské kvality v nás

Peruánci láskyplně nazývají Stromem života Mauricii převislou (Aguaje) - vzrostlou palmu, jež jim po tisíciletí přinášela nesmírný užitek. Domorodí indiáni ji považují za posvátnou, možná pro její úzké spojení s Matkou Zemí. Tvrdé a náročné podmínky, kterým Maca musí čelit, předpokládají…

28. 03. 2020
Nigella sativa: zázračná bylina

Věděli jste, že Nigellu sativu (Černuchu setou) používaly tradiční medicíny už minimálně 2000 let nazpět? Kupříkladu tradiční islámská medicína ji považuje za jednu z nejlepších léčivek. Semena černuchy a olej z nich se běžně používaly pro všemožné neduhy také v ajurvédě. V čem nám může pomoci?

Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací