info@energycentrum.cz  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Kloubní onemocnění - stále palčivější problém

Onemocnění pohybového aparátu, zvláště pak kloubů, soustavně přibývá. A to na celém světě, Česká republika v tomto směru není žádnou výjimkou.

Skoro by se zdálo, že příčina je jasná - celosvětová populace stárne, tudíž přibývá i nemocí, které s věkem souvisejí. Ale ono to bohužel tak jednoduché není. Stížností na bolesti kloubů a páteře neustále narůstá ve všech věkových skupinách a postihují jak muže, tak ženy, bez rozdílu sociálního postavení. V české populaci je závažným degenerativním onemocněním kloubů postiženo 15 % lidí od 35 do 45 let (tedy přibližně každý sedmý) a ve věkové skupině sedmdesátiletých až 90 %. Na bolesti pohybového aparátu si ale stěžuje čas od času snad úplně každý.

Na otázku, proč tomu tak je, nedokáže nikdo s jistotou odpovědět, odborníci se ale shodují v tom, že půjde s velkou pravděpodobností o kombinaci biologických, psychologických a sociálních příčin. Nesporným faktem ovšem je, že kloubní onemocnění - jmenovitě osteoartróza - jsou nejčastějším důvodem k přiznání invalidního důchodu a druhým pak pracovní neschopnost. Jak je to ale možné? Už dávno přece nevláčíme těžká břemena a fyzicky náročnou práci, která by nepřiměřeně zatěžovala náš kloubní aparát, už za nás přece většinou dělají stroje! Je to možná s podivem, ale odpověď budeme muset hledat právě na opačné straně. Valná většina z nás se ve své pracovní době hrbí nad počítačem nebo provozuje jiné sedavé zaměstnání, v horším případě pak celých 8 hodin pracovní doby prostojí, což je v kombinaci s často povolenými posturálními svaly (svaly probíhající podél páteře) takřka místenkou na invalidní vozík. Když pak zazvoní padla, zcela v duchu “dnešní uspěchané doby” běžíme po celodenním sezení na nákup, vláčíme se s ním domů většinou v ruce, trhavými pohyby a často neochotně uklízíme své příbytky, abychom večer ulehli s pocity “zpráskaných psů”... Když potom rozbolí klouby nebo páteř, což podle statistických údajů potká 80 % populace, nenapadne nás většinou nic lepšího, než se nadopovat analgetiky (Aspirin, Paracetamol) a nesteroidními antirevmatiky (Ibuprofen, Diclofenak, Naproxen, Indometacin) a pokračovat ve vražedném tempu dál. Chrupavčitá kloubní výstelka bere za své, protože nevnímáme bolest (analgetika “úspěšně” zabrala) a zánět na sebe nenechá dlouho čekat. Stejně tak trpí v důsledku užívání antirevmatik naše žaludeční sliznice. Oblíbená kombinace Aspirinu a Ibuprofenu může i podle lékařů způsobit krvácení do zažívacího traktu a pojídání Paracetamolu ve velkém může skončit nenávratným poškozením jater. O vedlejších účincích léčby kortikosteroidy nemluvě.

Je evidentní, že výše uvedené “léky” nejen problém neléčí, ale díky potlačení bolesti přispívají jen k dalšímu opotřebení kloubních ploch a svými vedlejšími účinky decimují ostatní orgánové systémy. Ve světle těchto poznatků se zdá být více než rozumné obrátit se o pomoc k čistě přírodním preparátům, což už koneckonců i mnozí osvícení specialisté doporučují. Důležité je v tomto směru zaměřit se především na ochranu a podporu regenerace chrupavčité tkáně.

Na trhu se v současné době nabízí celá řada preparátů s tímto zaměřením, a stejně tak i firma Energy vyvinula přípravek speciálně k tomuto účelu. Bude k dostání pod názvem Skeletin a troufám si tvrdit, že se pro ostatní preparáty, které lze zakoupit, stane více než rovnocenným partnerem. V jeho složení totiž najdete jak látky podporující tvorbu nezbytného kolagenu, tak složky s protizánětlivými a protibolestivými účinky. Skeletin bude mít navíc schopnost harmonizovat funkci ledvin, orgánu, který je zásadní pro odstraňování odpadních látek z těla. Posílení energie ledvin může ještě k tomu přispět ke zlepšení mezilidských vztahů, jejichž problematické prožívání stojí v pozadí mnohých problémů s páteří a klouby.

Zkusme se zamyslet nad tím, jestli nám naše tělo nechce bolestí aparátu, s nímž stojí a padá naše schopnost aktivního života, něco důležitého sdělit.

Podle psychosomatické medicíny poukazují problémy s klouby a páteří na ustrnulý přístup k životu. Vždyť často nás právě tyto nemoci znehybní, což je jen poctivou vnější manifestací vnitřního stavu.

Na tomto místě je také potřeba upozornit na to, že lékařské neurofyziologické nálezy v mnoha případech ukazují, že bolesti zad a kloubů nemusejí mít ani zdaleka souvislost s objektivním poškozením těchto struktur. Na základě této zprávy, která se objevila v britském časopisu The Lancet již v roce 2000, začínají i lékaři připouštět, že psychologická stránka hraje v tomto problému patrně rozhodující úlohu. Toto tvrzení vyvolává samozřejmě bouřlivou reakci jak ve vědeckých, tak v nevědeckých kruzích. Ale přiznejme si, že většina pravidelných návštěvníků ortopedických ambulancí vykazuje podobné povahové rysy přehnaně svědomití perfekcionisté, kteří dobrovolně obětují svůj život službě druhým. Jejich touha po lásce a uznání je většinou tak silná, že si ani neuvědomují, že si toho na sebe nakládají více, než jsou schopni unést.

Pro ty z vás, kteří trpíte bolestmi kloubů a páteře mám proto na závěr několik upřímně míněných rad. Než ráno opustíte svoje lůžko, vědomě protáhněte celé tělo a totéž udělejte večer před ulehnutím. Naučte se zastavit se, relaxovat a čas od času si dopřejte koupel v Balneolu nebo Biotermalu s léčebnými účinky na pohybový aparát. Pokud je to jen trochu možné, snažte se vyhnout lékům tlumícím bolest a místo nich natírejte bolavá místa Artrinem. Vyzkoušejte nový kloubní preparát Skeletin, který se objeví již začátkem dubna. A hlavně - mějte se rádi!

Mgr. Tereza Viktorová

Publikováno: 14. 03. 2006

Související produkty

Další články k tématu Artrin - zkušenosti a použití

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 54
Datum zveřejnění Titulek
10. 11. 2019 Nesmíš se zastavit!
13. 10. 2019 Balneoterapie: Léčivá síla koupele
30. 07. 2019 Fantastická pětka
13. 07. 2019 První pomoc s Energy
20. 02. 2019 Jak prožít těhotenství šťastně a bez stresů?
02. 02. 2017 Suchá, popraskaná a citlivá pleť souvisí s imunitou
14. 09. 2016 KRÉMY PENTAGRAMU NA KAŽDÝ DEN
12. 12. 2015 Produkty ENERGY a spánek
07. 10. 2015 Léčivý zábal v tubě
17. 08. 2015 Vaše zkušenosti s krémy
17. 08. 2015 Vaše zkušenosti s Artrinem
17. 07. 2015 Vaše zkušenosti - zachráněný prst
14. 10. 2013 Humáty v kombinaci s krémy pro zdravou pleť
10. 06. 2013 Dermaton gel má širokou paletu použití
01. 07. 2012 První pomoc doma i na cestách
01. 07. 2012 Těhotenství, krevní oběh a Energy
01. 12. 2011 Produkty měsíce prosince a ledna
01. 11. 2011 Kazuistika: záněty krčních mandlí v gynekologické ordinaci
Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací