info@energycentrum.cz  585 224 641  602 583 091
Přihlášení / registrace

Věnujte svým zubům dostatečnou pozornost?

Ten, kdo zažil urputnou bolest zubů a vytrpěl si na zubařském křesle své horké chvilky, bude se mnou jistě souhlasit, že není o co stát. Mnohdy máme ze zubaře dokonce takový strach, že jím dokážeme nakazit i své děti ještě v době, kdy jim první zoubky teprve rostou. Kolikrát jsem už slyšela dobře míněnou větu, která chtěla původně podpořit motivaci k ústní hygieně, ale místo toho vedla jen k pevně zakořeněnému strachu ze zubařů: “Jestli si nebudeš čistit zoubky, půjdeš k panu doktorovi a to tě pak bude moc bolet...”

Možná tady někde dřímá ten zakopaný pes. Ta hrůza ze zubařského křesla, z něhož není úniku, zvedající se žaludek z pachu amalgámových plomb a upocené ruce žmoulající kapesník - to jsou ty nejčastější asociace, když se řekne “zubař”. Alespoň já to tak mám a myslím, že nejsem sama, že nás, ze kterých se v čekárně stávají znovu bezbranné děti, je spousta. Ale ukažte mi někoho, kdo rád poslouchá charakteristický zvuk zubní vrtačky!

Jsem si zcela jistá, že pokud byste si měli vybrat mezi ušním, krčním, nosním, očním a zubním vyšetřením, zvolili byste určitě něco jiného než zuby.

Co zuby prozradí

Zuby v našem těle představují jakýsi funkční i archetypální unikát. Nejenže disponují sklovinou, nejtvrdší hmotou v celém lidském těle, ale v přeneseném slova smyslu jsou symbolem i prostředkem obrany a agrese. Označujeme-li někoho za bezzubého, dáváme tím jasně najevo, že je úplně bezbranný či bezmocný, stejně jako malé děti a staří lidé. O této souvislosti možná nemusíme vědět, a přesto je představa čelistí bez zubů jednou z nejděsivějších nočních i denních můr. Viklající se a vypadávající zuby jsou také podle většiny snářů dokonce předzvěstí blížící se smrti, nemoci nebo neúspěchu… Není tedy divu, že v nás tematika zubů moc optimismu nevzbuzuje.

Zuby jsou u člověka stejně jako u zvířat symbolem schopnosti prosadit se, nebo přesněji, prokousat se případnými problémy. Odrážejí také celkovou úroveň zdravotního stavu a životní energie. Známé přísloví o darovaném koni se sice vztahuje spíše k problematice darovaných věcí než ke koním a zubům, přesto je z něj jasně patrné, že dobrý kůň se pozná podle zdravých zubů. Nechtěla bych přenášet toto tvrzení rovnou na člověka, ale pokud si uvědomíme, že z hlediska tradiční čínské medicíny jsou zuby spojené s elementem vody, tedy s ledvinami a močovým měchýřem, a právě strach, agrese, nedostatek odvahy a sebedůvěry jsou všechno projevy disharmonie na dráze ledvin, pak je vcelku logické, že opravdu vyrovnaný a sebevědomý člověk se zvládnutými emocemi a silnými ledvinami nemá se svým chrupem žádné problémy. Také bychom neměli zapomínat na to, že symbolika zubů je spjata i s problematikou sexu jako jednou z forem vyjádření životní síly. O tom, že zuby se dají použít i k něžnému vyjádření vzájemné náklonnosti, se můžete přesvědčit v každém parku nebo při pohledu na hrající si štěňata. Souvislost mezi kvalitou chrupu a potencí nebyla nikdy vědecky prokázána, ale je pozoruhodné, kolik žen se při podvědomém výběru partnera zaměřuje právě na jeho chrup.

Na tomto místě je zajímavé zamyslet se nad otázkou, proč mají přírodní národy zuby v tak dobrém stavu, přestože si je očividně nečistí a k zubaři nechodí. Jedna teorie tvrdí, že rozdíl je právě v odlišném zacházení a zpracování agrese. Něco na tom bude. Každý z nás má jistě zkušenost s “kousavými” poznámkami, které s mírumilovností mají jen málo společného, a i gesto vyceněných zubů v nás automaticky evokuje pocity nebezpečí. A kdo by pochyboval, že skřípání zubů je jasným důkazem neúspěšně potlačované agrese?

Pokud tedy trpíte jakýmikoli problémy, které souvisejí s vaším chrupem, zaměřte raději nejprve pozornost na své ledviny, na to, jak dokážete pracovat se svými emocemi, zkontrolujte svou sebedůvěru. Při každém čištění zubů pohlédněte do svého nitra a znovu si přehrajte všechny své denní prohry či vítězství.

Zubní problémy a přípravky Energy

Uvedu výčet nejčastějších zubních problémů spolu doporučenými přípravky Energy k jejich nápravě.

• Zubní kaz (karies)

Jde o nejběžnější zdravotní problém, dokonce i u dětí předškolního věku, postihující až 90 procent populace. Vzniká činností bakterií (mezi nejzákeřnější patří Streptococcus mutans), žijících na zubním povrchu a živících se zbytky potravy usazenými v podobě zubního plaku. Bakterie postupně narušují zubní povrch, až nakonec mohou způsobit zánět zubní dřeně a v nejhorším případě se může rozšířit až do kosti. Prevence zubního kazu je nevyhnutelná, je nutné, aby byla pravidelná, a proto je nejlepší, pokud ji provádíme rádi. Ukazujme to svým dětem místo vyhrožování.

Pro omezení pravděpodobnosti vzniku zubního kazu je nutné upravit stravovací návyky a vyřadit z jídelníčku veškeré sladkosti a bílý cukr, který je právě pro kazutvorné bakterie tou největší pochoutkou. Naopak například zelený čaj riziko vzniku zubního kazu prokazatelně snižuje.

Pravidelné čištění zubů 2x denně je “klasika”, která by se opravdu měla dodržovat. Optimální je střídat několik kvalitních zubních past (Diamant, Silix, Balsamio) a dbát o dostatečné zásobení těla minerály. Ty jsou velmi důležité pro tzv. remineralizaci skloviny, o kterou se zub snaží vždy, když je poškozen. Pro prevenci zubního kazu a na podporu regenerace zubní tkáně může posloužit jednak Fytomineral jako ideální zdroj potřebných minerálních látek a také Skeletin, komplexní preparát vhodný zvláště v dětském věku pro vybudování zubní i kostní tkáně.

• Parodontitida

Parodontóza, správněji parodontitida, je akutní nebo chronické zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu (parodontu), dásně a mnohdy i kostěného lůžka. Valná většina případů parodontitidy je způsobena dlouhodobým působením bakterií v ústní dutině v důsledku nedostatečné zubní hygieny. Zánět dásní pak vede nejen k bolestivosti, odhalení krčku a krvácení, ale postupně k viklání a nakonec k úplné ztrátě zubu. Parodontitida se objevuje u 1/3 naší populace ve věku 35 - 40 let a se zvyšujícím se věkem její výskyt dále vzrůstá.

Problematika parodontitidy je o to složitější, že toxiny produkované bakteriemi narušujícími zprvu povrch zubu mohou při napadení dásní snadno nakazit celý krevní oběh, a pravděpodobnost opakované infekce je tak čím dál tím větší. Při parodontitidě je z přípravků Energy ideální Drags imun, který je vhodné užívat jak pro výplachy ústní dutiny, tak vnitřně pro odstranění toxických látek z těla. Drags imun má silně stahující účinky a díky tomu dokáže zastavit krvácení postižených dásní. K zástavě krvácení a dezinfekci lze použít také přípravek Audiron. Tváře je vhodné pravidelně potírat Artrinem, který si se záněty dokáže poradit velmi dobře. Ze zubních past se nejlépe hodí Balsamio.

• Přecitlivělost zubů

Přecitlivělost zubů úzce souvisí především se stavem povrchové skloviny a se stavem dásní (resp. krčků). V naší populaci to není ani zdaleka zanedbatelný problém. Uvádí se, že přecitlivělostí a bolestivostí zubů v důsledku látkových nebo tepelných podnětů trpí 40 % populace. Vlastní příčinou je obnažený dentin, resp. ústí tzv. dentinových kanálků, které spojují povrch zubu s jeho inervovaným jádrem. Pokud věříme, že ke kazivosti zubů máme snad genetické predispozice, měli bychom vědět, že si za přecitlivělost zubů můžeme rozhodně sami. Častou příčinou bývá rozšířený zlozvyk okusování nejrůznějších věcí, nehty počínaje a psacími potřebami konče. Také sycené nápoje narušují díky obsahu CO2 a cukru agresivním způsobem zubní sklovinu. Další častou chybou bývá používání příliš tvrdého zubního kartáčku, který odírá sklovinu spolu se špatnou technikou čištění zubů, odhalující krčky.

Při přecitlivělosti zubů je vhodné vsadit na pastu Silix, která vzhledem k vysokému obsahu křemíku přispívá k pevnosti zubní tkáně.

• Vytržený zub

S trháním zubů má své zkušenosti každý z nás. V dětství je skoro denním chlebem, ale kolem třicítky může být trhání osmiček zážitek, na který se nezapomíná… Na čerstvou ránu zásadně nepoužívejte nic agresivního. Ústa můžete vypláchnout řídkým roztokem Drags imunu (2 - 3 kapky do sklenice vody), tváře potřít Artrinem, do vzduchu nastříkat Spiron. Pokud bolest nemůžete vydržet, a přesto se chcete vyhnout chemickým látkám proti bolesti, sáhněte po “koňské” dávce Peralginu (3 kapsle).

Starejte se o své zuby s láskou, věnujte jim dostatečnou pozornost. Pamatujte, že krásný úsměv je vstupenkou ke spokojenému životu.

Mgr. Tereza Viktorová

Publikováno: 09. 11. 2006

Související produkty

Další články k tématu Artrin - zkušenosti a použití

Zobrazeno 1-18 položek z celkem 54
Datum zveřejnění Titulek
10. 11. 2019 Nesmíš se zastavit!
13. 10. 2019 Balneoterapie: Léčivá síla koupele
30. 07. 2019 Fantastická pětka
13. 07. 2019 První pomoc s Energy
20. 02. 2019 Jak prožít těhotenství šťastně a bez stresů?
02. 02. 2017 Suchá, popraskaná a citlivá pleť souvisí s imunitou
14. 09. 2016 KRÉMY PENTAGRAMU NA KAŽDÝ DEN
12. 12. 2015 Produkty ENERGY a spánek
07. 10. 2015 Léčivý zábal v tubě
17. 08. 2015 Vaše zkušenosti s krémy
17. 08. 2015 Vaše zkušenosti s Artrinem
17. 07. 2015 Vaše zkušenosti - zachráněný prst
14. 10. 2013 Humáty v kombinaci s krémy pro zdravou pleť
10. 06. 2013 Dermaton gel má širokou paletu použití
01. 07. 2012 První pomoc doma i na cestách
01. 07. 2012 Těhotenství, krevní oběh a Energy
01. 12. 2011 Produkty měsíce prosince a ledna
01. 11. 2011 Kazuistika: záněty krčních mandlí v gynekologické ordinaci
Stránky energycentrum.cz používají cookies a další technologie pro zjednodušení a zpříjemnění vašeho nakupování.
Setrváváním na stránkách souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací